RESERVATIONS 2017

RESERVATIONS 2017

Rosie Sommers, World, 1/1-18/1(WUM)
Thiago Antunes, Brussels, 3-6/1
Michael Schmid, Brussels, 3-9/1
Katinka Marac, Vienna, 3/1-3/2
Itonje Søimer Guttormsen, Paris, 4-18/1
Pierre Borel, Paris, 6-14/1
Lea Lance, Paris, 6-14/1
Kiran L Dadlani, London, 6-11/1
Joel Bray, London, 7-22/1
Frédéric Mombé, Toulouse, 9/1-9/2
Elisa Yvelin, Brussels, 9-19/1
Ezra Fieremans, Brussels, 9-13/1
Emilia Giudicelli, Zurich, 9-13/1
Harm Peter Smilde 10-19/1
Teresa Gillespie, Dublin, 11-19/1
Norbert Pape, Frankfurt, 13-16/01
Michael Schmid, Brussels, 17-24/1
Lucile Dupraz, Paris, 17-30/1
Perrine Bailleux, Paris, 17-24/1
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 20-21/1-6/2
Ingrid Wender, Amsterdam, 20-27/1
Grégoire Durrande, Paris, 20-27/1
Elisabeth Steinz, Amsterdam, 21-28/1
Clement Edouard, Paris, 21-26/1
Linda Olah, Paris, 22-24/1
Isabel Sorling, Paris, 22-24/1
Eliziane Siqueira, Rio de Janeiro, 23/1-12/3
Alex Reynolds, Berlin, 23/1-1/2
Julien Chamla, Paris, 24-26/1
Teresa Gillespie, Dublin, 24/1-8/2
Liisa Penti, Helsinki, 24/1-½
Malte Lundén, Siggalycke, 24-26/1
Eloïse, Siggalycke, 24-26/1
Mira Adoumier, Berlin, 25/1-6/3
Bruno de Wachter, Brussels, 25/1 - ½
Bram de Ridder, Amsterdam, 26-29/1
Simone van Saarloos, Amsterdam, 26-29/1
Valerie Granberg, Amsterdam, 26-29/1
Emma Helle, Helsinki, 31/1-1/2
Persis Bekkering, Amsterdam, 1-8/2
Wytske de Man, Amsterdam, 2-5/2
Jasmin Schaitl, Brussels, 3-10/2
Laura Oriol, Paris, 3-10/2
Pontus Pettersson, Stockholm, 3-6/2
Luis Rodrigues, Stockholm, 3-6/2
Anna Gaïotti, Paris, 3-7/2
Michael Schmid, Brussels, 4-13/2
Alice Escorel Boudreau, Genève, 6-12/2
Ana Gnučči Rab, Berlin, 6/2-6/3
Simon Henocq, Paris, 3 pers., 6-9/2
Yael Dyens, Paris, 6-10/2
Valentina Desideri, Amsterdam, 7/2-10/3
Nicholas Quinn, Bordeaux, 8/2-7/3
Night Lessons#1, 20pers., 9-14/2
Jan Lietaert, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Chris Swoon, Vienna, 9-14/2 (NL#1)
Marija Baranauskaite, vilnius, 9-14/2 (NL#1)
Vanille Dubost, Paris, 9-14/2 (NL#1)
Sara Cheu, Lisboa, 9-14/2 (NL#1)
Alexander J.E. Bradley, Paris, 9-14/2 (NL#1)
Sarah Carr, Paris, 9-14/2 (NL#1)
Laure Ferraris, Paris, 9-14/2 (NL#1)
Roza Moshtaghi, Athen, 9-14/2 (NL#1)
Adam Sindre Johnson, Oslo, 9-16/2 (NL#1)
Ofelia Jarl Ortega, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Bojana Cvejić, Brussels, 6-16/2 (NL#1)
Kali Rose, Brussels, 2 pers. 9-14/2 (NL#1)
Nikkhil Vettukattil, Oslo, 9-14/2 (NL#1)
Kris Beaghton, Paris, 9-13/2 (NL#1)
Mathilde Sergent, Paris, 9-14/2 (NL#1)
Lili Mihajlovic, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Esteban Donoso, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Thiago Antunes, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Hugo le Brigand, Brussels, 9-14/2 (NL#1)
Deniz Unal, London, 9-14/2 (NL#1)
Nadja Voorham, Amsterdam, 9-14/2 (NL#1)
Zoe Williams, London, 9-14/2 (NL#1)
Vincenzo Carta,Roma , 9-14/2 (NL#1)
Olivier Surel, Berlin , 9-14/2 (NL#1)
Evie Ambrose, Brussels, 11-19/2
Isabelle Sivan, Paris, 12-18/2
Agnès Gayraud, Paris, 12-20/2(d)
Tristan Garcia, Paris, 12-20/2(d)
Harm Peter Smilde, Culemborg, 12-22/2
Kolja van Zwoll, Amsterdam, 12-22/2
Xavier Thiry, Paris, 13-14/2
Guillaume de la Villéon, Paris, 13-14/2
Perrine Bailleux, 13-20/2
Akemi Fujimori, Paris, 13-14/2
Alban Claudin, Paris, 13-14/2
Sébastien Dousson, Paris, 13-14/2
Perrine Bailleux, Paris, 13/2
Caroline Hecht, Paris, 14-16/2
Kyra Hogan, Grand Forks, 15-25/2
Caroline Bijl, Amsterdam, 15-22/2
Marenne Jansen, Brussels, 15-21/2
Egle Budvytyte, 15-20/2
Raphael Vanoli, Amsterdam,15-22/2
Lena Glücksmann Nilsson, Amsterdam,15-22/2
Flora Katz, Paris, 16-19/2
Gabriel Catren, 16-19/2
Anna Gaïotti, Paris, 17-24/2
Bonno Lange, Amsterdam, 17-26/2
Fabienne Gonzalez, Paris, 18-24/2
Stefan Govaert, Brussels, 19/2-14/3 (PRW-PS5)
Gaspard Thiekaro, Paris, 19-24/2
Pierre Cohen, Paris, 19-23/2
Stav Yeni, Brussels, 20-27/2
Nimrod Astrahan, Tel Aviv, 20-27/2
Marlies Tack, Brussels, 20-24/2
Cassiel Gaube, Paris, 20-26/2
Fleurette Séguret, Tours, 21-24/2
Julien Deprez, Paris, 22-26/2
Yann Joussein, Paris, 22-26/2
Clement Edouard, Paris, 22-26/2
Gregory Edelein, Paris, 22-26/2
Jean Pascal Retel, Paris, 22-26/2
Lucile Dupraz, Lausanne, 22/2-12/3 (PRW)
Arthur Marmagne, Paris, 24-26/2
Elise Pailloncy, Lille, 25-27/2
Martha Ritsema, Groningen, 25-26/2
Gabriel Bortzmeyer, Munich, 25-27/2
Mike Schmid, 25/2-10/3
Benjamin Coyle, Lyon, 26/2-4/3 (d)
Antoine Mermet, Lyon, 26/2-4/3 (d)
Nicolas Siepen, Berlin, 26/2-6/3 (PRW)
PAF REPAIR WEEK, 27/2-5/3
Valentina Desideri, Amsterdam, 27/2-5/3 (PRW)
Jean-Félix Marécaux, St Erme, 27/2-5/3 (PRW)
Dan Lucas, St Erme, 27/2-5/3 (PRW)
Stéphanie Barbier, St Erme, 27/2-5/3 (PRW)
Laurent Prost, Paris, 27/2-5/3 (PRW)
Margot Simonney, Paris, 27/2-5/3 (PRW)
Jan Lietaert, Brussels, 27/2-5/3 (PRW)
Jassem Hindi, Berlin, 27/2-5/3 (PRW)
Diana Bratu, Dijon, 27/2-5/3 (PRW)
Jack Cox, Paris, 27/2-5/3 (PRW)
Jen, Sydney, 27/2-5/3 (PRW)
Daniela Bershan, Amsterdam, 27/2-5/3 (PRW)(d)
Mikkel Ibsen, Copenhagen, 27/2-5/3 (PRW)(d)
Alexander J.E. Bradley, Paris, 27/2-5/3 (PRW)
Andrew Harwidge, London, 27/2-5/3 (PRW)
Eoghan Ryan, Dublin, 27/2-5/3 (PRW)
Marija Baranauskaite, Vilnius, 27/2-5/3 (PRW)
Sara Cheu, Lisbon, 27/2-5/3 (PRW)
Gaspard Thiekaro, Paris, 27/2-5/3 (PRW)
Vera Otte, Utrecht, 27/2-5/3 (PRW)
Michiel Vandevelde, Brussels, 27/2-5/3 (PRW)
Agnès Henry, Paris, Extrapole 11 pers., 2-5/3
Wibke Storkan, Antwerpen, 3-6/3
Hester Bolle, Antwerpen, 3-6/3
Amy Ireland, Sydney, 3-16/3 (PS5)
Fredrik Degrér, Lund, 4-8/3
Charles Sarraute, Paris, 6/3 - 3/4
Gry Raaby, Copenhagen, 6-13/3
Gabrielle Deydier, Paris, 6- 14/4
Francisca Wals, Amsterdam, 6-9/3
Oddrun Lilja Jonstottir , Oslo, 6-16/3
Virginia Barrat, Auckland, 7/3-7/4 (PS5)
Benjamin Woodard, Berlin, 7-15/3 (PSV)
Anna Gaïotti, Paris, 8-14/3 (PS5)
Naéma Boudoumi, Marseille, 8-10/3 (s)
Arnaud Dupont, Marseille, 8-10/3 (s)
Teresa Gillespie, Dublin, 8-21/3 (PS5)
Matt Bovingdon, London, 8-14/3 (PS5)
Persis Bekkering, Amsterdam, 8-14/3
Joseph Walsh, London, 8-14/3 (PS5)
Olivia Fairweather, London, 8-14/3 (PS5)(d)
Haydn Appleby, London, 8-14/3 (PS5)(d)
Lendl Barcelos, London, 8-14/3 (PS5)
PS5, Philosophie St.Erme, 9-14/3
Anna Longo, Paris, 9-13/3 (PS5)
Laurent Prost, Paris, 9-14/3 (PS5)
Tony Yanick, Melbourne, 9-14/3 (PS5)
Sabine Chaudhry, London, 9-14/3 (PS5)
Thea Porter, Berlin, 9-13/3 (PS5)
Felix Riemann, Berlin, 9-14/3 (PS5)
Matilda Tjädar, Berlin, 9-14/3 (PS5)
Caroline Marcantoni, Paris, 9-14/3 (PS5)
Rachel-Rose O'Leary, 9-14/3 (PS5)
Julien Prost, Paris, 9-12/3 (PS5)
Gabriel Catren, Paris, 9-12/3 (PSV)
Aela Royer, Brussels, 9-14/3 (PSV)
Janine Harrington, 9-14/3 (PSV)
Anna Mikkola, London, 9-13/3 (PSV)
Constanza Bizraelli, Roma, 9-13/3 (PSV)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 9-13/3 (PSV)(d)
Mathieu d'Alexis, Dijoin, 9-13/3 (PSV)(d)
Genevieve Marciniak, London, 10-12/3(PSV)
Tingying Ma, New-York, 10-24/3
Genevieve Marciniak, London, 10-12/3(PSV)
Benoit Ferran, Paris, 10-12/3 (PSV)
Katrina Burch, 10-15/3 (PSV)
Christian Töpfner, Hamburg, 10-15/3
Gabriel Widing, Stockholm, 11-18/3 (PS5)
Ebba Petrén, Stockholm, 11-18/3 (PS5)
David Bremmer, Paris, 11-14/3 (PSV)
Moa Hjärtström, Stockholm, 12-17/3(PS5)
Brett Bailey - Sanctuary, Cape Town, 11 pers., 12-19/3
Sigolène Valax, Paris, 12-14/3
Léo Dupleix, Paris, 12-14/3
Yvonne Werner, Sydney, 13-20/3
Paulien Bakker, Amsterdam, 4 pers., 13-17/3
Serge Irlinger, Paris, 14-26/3
Rania El-Chanati, Paris, 14-26/3
Geoffrey Le Guilcher, Paris, 14-21/3
Johann Zarca, Paris, 14-21/3
Xavier Guignard, Paris, 17-21/3
Basile Lemaire, Paris, 17-19/3
Hugo Domenach, Paris, 17-19/3
Michel Despratx, Paris, 17-19/3
Stratégies corporelles, Isabelle Blanchard, 15/20 pers., 18-19/3
Tinka Fuerst, Köln, 20-26/3
Bastian Parpan, Köln, 20-26/3
Marie Groothof, Amsterdam, 21-26/3
Nicholas Quinn, London, 22/3-2/5
Laura Elko, Amsterdam, 22-25/3
Mariska de Groot, Amsterdam, 23-30/3
Iris van de Pol+1, Amsterdam, 24-29/3
Bastien Mignot, Paris, 27/3-2/4
Amy Ireland, Sydney, 29/3-5/4
Mike Schmid, Brussels, 31/3-9/4
Barney Cohen, London, 31/3-¼
Xavier Guignard, Paris, 31/3-4/4
Basile Lemaire, Paris, 31/3-4/4
Rosie Sommers, Brussels, 1-15/4
Harm Peter Smilde, Culemborg, 1-9/4
Amy Plum, Paris, 1-6/4
Anders Paulin, 2-24/4 (SM)
Bojana Cvejic, Brussels, 2-9/4
Caroline Tricotelle, Paris, 2-6/4
Blaise M, Paris, 4-6/4
Daniel Andersson, Stockholm, 3-7/4
Sina Kamala Kaufmann, Berlin, 3-15/4
Els Moors, Berlin, 3-15/4
Agnès Gayraud, Paris, 4-15/4 (d)
Tristan Garcia, Paris, 4-15/4 (d)
Claire Chatelin, Lille, 3-7/4
Ignas Krunglevicius, Stockholm, 4-8/4
Nisaar Ulama, Berlin, 5-15/4
Joel Bray, Tel Aviv, 5-14/4
Yael Dyens, Paris, 5-7/4
Flore Friedman, Paris, 5-7/4
Margot Reminiac, Paris, 5-7/4
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 6-14/4
Jade Serrano, Paris, 6-13/4
Gabriel Catren, Paris, 6-10/4
Zakia el Abodi, Amsterdam, 8-13/4
Sjoukje Hoogma, Amsterdam, 8-13/4
Yorick Stam, Amsterdam, 8-13/4
Kyra Kaisla, Berlin, 8-25/4 (SM)
Xavier Guignard, Paris, 8-14/4
Rens Zonneveld, Amsterdam, 9-14/4
Virginie Durand, Paris, 9-14/4
Yes We Camp, 40 pers. Paris, 9-11/4
Nelly Monier, Paris, 9-14/4
Stefan Govaert, Brussels, 10-24/4 (SM)
Alisha Gamisch, Berlin, 10-19/4 (SM)(-)
Birte Optiz, Berlin, 10-19/4 (SM)(-)
Bojana Cvejic, Brussels, 13-24/4 (SM)
Alexandra Napier, Toronto, 13/4-7/5 (SM)
Siri Hjorton Wagner, Stockholm, 13-25 (sm)(c)
Neda Sanai, Stockholm, 13-25 (sm)(c)
Mikkel Ibsen, Copenhagen, 13-27/4 (SM)
Hanna Strandberg, Stockholm, 14-25 (sm)(c)
Olivia Fairweather, London, 14-24/4 (SM)(d)
Haydn Appleby, London, 14-24/4 (SM)(d)
SPRING MEETING 2017 15-24/4
Marielle Pelissero, Paris, 15-24/4 (SM)
Emma Kim Hagdahl, Stockholm, 15-24 (sm)(c)
Nihan Somay, Istanbul, 15-24/4 (SM)
Jessica Matheson, Sydney,15-24/4 (SM)
Ana Pais, Lisbon, 19-24/4 (SM)(-)
Ofelia Jarl Ortega, Stockholm, 15-24/4 (SM)(-)
Akademie der Bildenden Künste München, Stefan Hölscher, 10 pers. 14-24/4 (SM)
Werkplaats Typografie, Arnhem, 11 pers. 15-24/4(SM)
Lucie Tuma, Zurich, 15-24/4 (SM)
Amani Maihoub, Amsterdam, 15-24/4 (SM)
Jaakko Karhunen, Helsinki, 15-24/4 (SM)
Marie Jose A de Abreu, Buenos Aires, 15-24/4 (SM)
Austin Gross, Paris, 15-24/4 (SM)
Veronica Molin Bruce, Oslo, 15-24/4 (SM)
Luisa Saraiva, Essen,15-24/4 (SM)
Montserrat Gardó Castillo, Düsseldorf, 15-24/4 (SM)
Macklin Kowal, Athens, 15-24/4 (SM)
Molly O'Leary, London, 15-24/4 (SM)
Rachel O'Reilly, Berlin, 15-24/4 (SM)
Ayesha Hameed, London, 15-24/4(SM)
Dolores Hulan, Brussels, 15-24/4(SM)
Aaron Berman, Philadelphia, 15-24/4 (SM)
Charlotte Szasz, Berlin, 15-24/4 (SM)(d)
Armin Schneider, Berlin, 15-24/4 (SM)(d)
Jack Cox, Paris, 15-24/4 (SM)(d)
Jen Reed, Paris, 15-24/4 (SM)(d)
Inigo Wilkins, London, 15-24/4 (SM)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 15-24/4 (SM)(d)
Mathieu d'Alexis, Dijon, 15-24/4 (SM)(d)
Max Wallenhorst, Lublin, 15-24/4 (SM)
Frida Sandström, Stockholm, 15-24/4 (SM)(d)
Johan Östman, Stockholm 15-24/4 (SM)(d)
Tilman Richter, Berlin, 15-24/4 (SM)
Gabriel Widing, Stockholm, 15-25/4 (SM)
Persis Bekkering, Amsterdam, 15-24/4 (SM)
David Bremner, London, 15-24/4 (SM)
Eleanor Bauer, Brussels, 15-24/4 (SM) (-)
Veli Lehtovaara, Helsinki, 15-24/4 (SM)
Vanessa Ohlraun, Berlin, 15-24/4 (SM)(d)
Amy Pennington, London, 15-24/4 (SM)
Theo Livesey, Brussels, 15-24/4 (SM)
Viktorija Rybakova, Warsaw, 16-21/4 (SM)
Maya Gulin, Istanbul, 18-25/4 (SM)
Ben Woodard, Berlin, 19-24/4 (SM)(d)
Alma Toaspern, Bonn, 19-24/4 (SM)
Jb, Paris +1, 21-23/5 (SM)
Wouter le Duc, Utrecht, 24/4-2/5
Guillaume Theaudière, Paris, 24/4-1/5
Hanneke van Gent, Amsterdam, 25/4-11/5
Mira Adoumier, Berlin, 25-30/4
Guillaume Ollendorff, 25/4-8/5
Annefleur Schep, Amsterdam, 26/4-1/5
Burkhard Körner, Amsterdam, 26/4-1/5
Christian Töpfner, Berlin, 26/4-11/5
Eric Warmerdam, Amsterdam, 26-29/4
Colin van Heezik, Amsterdam, 28/4-2/5
Anne-Fleur Delaistre, Paris, 2pers. 29/4-1/5
Perrine Bailleux, Paris, 30/4-7/5
Niels Horeman, Amsterdam, 30/4-7/5
Austin Gross, Paris, 1-31/5
Anna Longo, Paris, 2/5-10/6
Thomas Dorléans, Paris, 2-3/5
Stéphane Esse, Paris, 2-3/5
Raphael Vanoli, Amsterdam, 3-8/5
Mark Haanstra, Amsterdam, 3-8/5
Agnès Gayraud, Paris, 3-18/5
Askia Traoré, Paris, 5-8/5
Tinka Fuerst, Berlin, 5-12/5
Geert Belpaeme, Amsterdam, 8-12/5
Kaj Strijbos, Utrecht, 8-13/5
Maaike Peters, Utrecht, 8-13/5 (d)
Jochem Dousi, Utrecht, 8-13/5 (d)
Ariane Dubillard, Paris, 9-16/5
Sekklycka Group, 10-14/5
Norbert Pape, Paris, 10-14/5 (SG)
Marie Louise Krogh, Copenhagen, 10-14/5(SG)
Bojana Cvejic, Brussels, 10-14/5(SG)
Olivia Fairweather, London, 10-16/5(SG)
Olivier Surel, Paris, 10-12/5(SG)
Persis Bekkering, Amsterdam, 10-12/5
Mikkel Ibsen, Copenhagen, 9-21/5(SG)
Daniela Bershan, St.Erme, 10-12/5(SG)
Jack Cox, Paris, 11-14/5(SG)
Michael Schmid, Brussels, 11-19/5
André Baudoux, Saint-Erme, 10 pers., 13-14/5
Colette de Castro, Paris, 13-16/5
Patricia Bass, Paris, 13-16/5
Kat Brown, New-York, 14/5-6/6
Samy El Moudni, Clermont-Ferrand, 14-19/5
Amy Plum, Writers Association, 15 pers. 15-20/5
Serge Irlinger, La Rochelle, 15-25/5
Rania El-Chanati, Paris, 15-25/5
Justine Arden, Breadknives, London, 3 pers, 15-19/5
Maxime Denuc, Bruxelles, 16-20/5
Anna Gaïotti, Paris, 19-22/5
Myriam Lefkowitz, Paris, 20-24/5
Lendl Barcelos, London, 20-27/5
Sandra Terdjmann, Paris, 20-26/5
Gregory Castera, Paris, 20-26/5
Goda Budvytyte, Vilnius, 20-26/5
Sammi Landweer, Amsterdam, 16-28/5
Maxime Denuc, Brussels, 17-22/5
Chloé Thomas, Paris, 23-29/5
Elise Goldstein, Brussels, 2 pers. 25-27/5 (d)
Guillaume Théaudière, Paris, 25-27/5
Isabelle Le Bras, Paris, 25-27/5
Diego Higueras, Brussels, 2 pers., 25-29/5
Jade Serrano, Paris, 25-28/5
Gabriel Catren, Paris, 25-29/5
Muriel Habrard, Paris, 25-28/5
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 26/5-1/6
Judith Duquemin, London, 28/5-2/6
Ofelia Ortega, Stockholm, 29/5-6/6
Aurélie Hartmann, Paris, 31/5-2/6
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 3pers., 2-5/6 (d)
Mathieu d'Alexis, Dijon, 2-5/6 (d)
Caroline Bijl, Amsterdam, 4-11/6
Alexandra Napier, Toronto, 4-11/6
Galit Criden, Tel-Aviv, 4-9/6
Eynav Rosolio, Tel-Aviv, 4-9/6
Fabienne Gonzalez, 2 pers., Paris, 4-9/6
Annie Dorsen, Leibniz project, 4pers. 5-12/6
Gaspard Thiekaro, Paris, 6-11/6
Bryan Campbell, Paris, 8-10/6
Sandra Kazlauskaite, "Space, Place and Time", 16 pers. 12-18/6
Annie Dorsen, New York 12-16/6
Anna Gaïotti, Paris, 12-15/6
Joris Lacoste, Paris, 13-16/6
Sharmaine Browne, Austin, 15/6-15/8
Julien Bruneau, Brussels, 15-19/6 (d)
Anouk Llaurens, Brussels, 15-19/6 (d)
Heike Langsdorf,Brussels, 15-19/6
Adva Zakai, Brussels, 15-19/6
Wijnand van den Boom, Amsterdam, 15-18/6
Daniëla van Santen, Amsterdam, 15-18/6
Ofelia Ortega, Stockholm, 19-24/6 (E&O)
Norbert Pape, Berlin, 23/6-1/7(E&O)
Austin Gross, Paris, 13/6-1/7(E&O)
Summer Verschollene, Auckland, 16/6-8/7(E&O)
Laure Cottin Stefanelli, Brussels, 16/6-1/7 (E&O)
Andrea Rodrigo, Madrid, 23-30/6(E&O)
Ainhoa Escudero, Madrid, 23-28/6(E&O)
Gabriel Catren, Paris, 24-28/6(E&O)
Roni Katz, Berlin, 19/6-1/7 (E&O)
Alexandra Napier, Toronto, 20/6-4/7(E&O)(E&O)
Christopher Burman, London, 21/6-1/7(E&O)(s)
Lesya Myata, London, 22/6-2/7(E&O)(s)
Sepideh Ardalani, London, 22/6-2/7(E&O)(s)
Catherine G. Wagley, LA, 22-30/6(E&O)
Anders Waagø, Copenhagen, 22/6-1/7(E&O)
Valentina Desideri, Amsterdam, 23/6-1/7 (E&O)
Daniela Bershan, Amsterdam, 23/6-1/7 (E&O)
Mikkel Ibsen, Copenhagen, , 23/6-1/7 (E&O)
Annick Kleizen, Amsterdam, 23/6-1/7 (E&O)
Red Vaughan Tremmel, New Orleans, 23/06-1/7 (E&O)
Corazon del Sol, LA, 23/06-22/7 (E&O)(DD)
Eroca Nicols, Toronto, 23/06-1/7 (E&O)
Neha Spellfish, SF, 23/06-1/7 (E&O)
Jassem Hindi, Berlin, 23/6-1/7 (E&O)
Anya Kravchenko, Moscow, 23-25/6(E&O)
Viktorija Rybakova, Vilnius, 23/6-1/7 (E&O)
Xenia Taniko Dwertmann, Berlin, 23-29/6 (E&O)
Clara López Menéndez, LA, 23/6-1/7 (E&O)
Ame Henderson, Toronto, 23/6-1/7 (E&O)
Liz Peterson, Toronto, 23/6-1/7 (E&O)
Vera Piechi, Berlin, 23/6-1/7 (E&O)
Cara Tolmie, Stockholm, 23/6-1/7 (E&O)
Tara Maria Rolfsen, Oslo, 23/6-1/7 (E&O)(d)
Adam Sindre Johnson, Oslo, 23/6-1/7 (E&O)(d)
Lutz Albrecht, Berlin, 22/6-1/7 (E&O)
Louise Dahl, Berlin, 23/6-1/7 (E&O)
Norbert Pape, Frankfurt, 24/6-15/8 (E&O)(SU)
Hana Erdman, Berlin, 25/6-5/7 (E&O)(d)
Noha Ramadan, Berlin, 25/6-5/7 (E&O)(d)
Anna Zett, Berlin, 23/6-1/7 (E&O)
Tom Oliver Jacobson, Malmo, 23/6-1/7(E&O)
Beata Hemer, Copenhagen, 23/6-1/7(E&O)
Ruth-Johanne Andersson, Jerusalem, 23-29/6(E&O)
Alice Hayward, Melbourne, 23-30/6(E&O)
Sara van der Heide, Amsterdam, 23/6-1/7(E&O)
Sonia Fernández Pan, Barcelona, 23/6-1/7(E&O)
Luz Broto, Barcelona, 23/6-1/7(E&O)
Zuzana Žabková, Brno, 23-26/6 (E&O)
Anne Louise Fink, Copenhagen, 24/6-1/7 (E&O)
Eloïse, Copenhagen ,23/6-1/7(E&O)
Snorre Hansen, Copenhagen, 23/6-1/7(E&O)
Jean Roux, Copenhagen, 23/6-1/7(E&O)(d)
Stephen Graves, Amsterdam, 23/6-1/7 (E&O)(d)
Tatiana Ilichenko, Berlin, 23-30/6 (E&O)
Natalie Igor Dobk, Berlin, 23-28/6 (E&O)(d)
Louise Trueheart, Berlin, 23-28/6 (E&O)(d)
catalina insignares, Giessen, 25-30/06 (E&O)
Tessa Zettel, Sidney, 23/6-1/7(E&O)
Marta Gil, Stockholm, 24/6-1/7 (E&O)
Stefan Jovanović, London, 25/6-1/7(E&O)
Rebecca Conroy, Melbourne, 23/06-1/7 (E&O)
Carina Premer, Berlin, 23-1/7 (E&O)
Egle Budvytyte, Amsterdam, 23/6-1/7(E&O)
Goda Budvytyte, Vilnius, 23/6-1/7(E&O)
David Torstensson, Copenhagen, 23-30/6 (E&O)
Danielle Freakley, Melbourne, 23/6-1/7(E&O)
Jo Koppe, Berlin, 23-30/6 (E&O)
John+1, Copenhagen, 25/6-1/7(E&O)
Adrian Kautsky, Berlin, 23-30/6 (E&O)
Kim Coleman, London, 23/6-1/7(E&O)
Isabelle Pauwelyn, Brussels, 23/6-1/7(E&O)
Solene Frattini,23/6-1/7(E&O)
Thomas Dupal, Brussels, 23-30/6 (E&O)
Siri Hjorton, Stockholm, 24/6-1/7(E&O)(s)
Halla, 24/6-1/7(E&O) (s)
Nadja Hjorton, Stockholm, 24/6-1/7(E&O) (s)
Petra Dahlgren, 24/6-1/7(E&O) (s)
Victoria Verseau, , 24/6-1/7(E&O) (s)
Ester Martin Bergsmark, Stockholm, 23/6-1/7(E&O)
Siegmar Zacharias, Berlin, 24/6-1/7 (E&O)
Julia Rodriguez, Berlin, 24/6-1/7(E&O)
Malte Roed, 24/6-1/7(E&O)
Berno Polzer, Brussels, 25-29/6 (E&O)
Nicolas Siepen, Berlin, 25/6-1/7(E&O)
Lendl Barcelos, Brussels, 26-29/6 (E&O)
Esther Lu, Taipei, 26/6-2/7(E&O)
Stav Yeni, Brussels, 26/6-1/7(E&O)
Ed Clive, London, 26/6-1/7(E&O)(d)
Fiona James, London, 26/6-1/7(E&O)(d)
Deborah Birch, Paris, 23/6-17(E&O)
There Corredor, 24/6-1/7(E&O)
Milena Bonilla, Bogota, 24-30/6lutz(E&O)
Laetitia Chauvin, Paris, 25-29/6(E&O)
Matt Hare, 23/6-1/7(E&O)
Camilla Rocha, Rio de Janeiro, 24/6-1/7(E&O)
Thelma Bonavita, Sao Paulo, 25/6-1/7(E&O)
Hilan Bensusan, Paris, 26/6-15/7
Agnès Gayraud, Paris, 26/6-14/7
Kim Miller, Milwaukee, 28/6-13/7
Sadler's Wells, SummerUniversity,Richard Cross/Jonathan Burrows 18 pers. London, 1-5/7
Liam Kavanagh, Cork, 1-19/7
Tyra Wigg, Stockholm, 2-8/7
Criss Taylor, Utrech, 10 pers., 2-8/7
Ensemble Georges Brassens, 20 pers. 5-12/7
Scott McCulloch, Edimbourg, 4-12/7 (EGB)
Inigo Wilkins, London, 4-17/7 (EGB)
Olivier Surel, Paris, 4-15/7 (EGB)(d)
Persis Bekkering, Amsterdam, 4-15/7 (d)
Mira Adoumier, Berlin, 4-16/7 (EGB)(d)
Sami Khatib, Berlin, 4-11/7 (EGB)(d)
Charlotte Szasz, Berlin, 5-12/7 (EGB)
Anna Longo, Paris, 6-17/7 (EGB)
Teresa Gillepsie, Dublin, 5-12/7 (EGB)
Annick Kleizen, 5-28/7(SS)(DD)
Thibault Cabanis, Paris, 6-7/7 (d)
Kristien Bosmans, Brussels, 6-7/7 (d)
Nedi Tchalakova, Paris, 6-9/8
Anna Gaïotti, Paris, 8-18/7
Sophie Agnel, Paris, 8-10/7
Silvia Di Rienzo, Paris, 8-10/7
Fleurette Séguret, Tours, 8-10/7
Bonno Lange, Amsterdam, 9-17/7
Niels Horeman, Amsterdam, 9-19/7
Laura Schoot, Amsterdam, 9-19/7
Thomas Ryckewaert, 9-16/7
Siri Jennefelt, Stockholm, 2 pers., 10-18/7
Idil Onen, Budapest, 12/7-31/8
Alice Cummins, Melbourne, 13-19/7
Ana Ramos, Melbourne, 13-19/7
Sigolène Valax, Paris, 13-18/7
Léo Dupleix, Paris 13-18/7
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 15-23/7
Ilse Ghekiere, Brussels, 17-22/7
Pavle Heidler, Brussels, 17-22/7
Arjuna Neuman, 17-22/7(DD)
Caroline Godart, Paris, 17-24/7
Susanne Winterling, 18-22/7(DD)
Angelina Ronkina, London, 18-28/7 (DD+SS)
Sebastiaan Boersma, Vancouver, 19-28/7(DD+SS)
Displacement Dispossession and Death, 30 pers,
Denise Ferreira da Silva, Vancouver, 19-28/7(d)(DD)
Mark Harris, Vancouver, 19-28/7(d) (DD)
John Culbert, Vancouver, 19-22/7(d) (DD)
Dina Al-Kassim, Vancouver, 19-22/7(d) (DD)
Ayesha Hameed, London.19-28/7(DDSS)
Louis Henderson, Lisbon, 17-22/7(DD)
Filipa Cesar, 17-22/7(DD)
Amilcar Packer, Sao Paulo, 18-24/7(DD)
Ana Dupas, Sao Paulo, 18-24/7(DD)
Jota Mombaça, Sao Paulo, 18-24/7(DD)
Jacqueline Aylward, Melbourne, 21/7-21/8 (SU)
Vanessa Ohlraun, Berlin, 22/7-21/8 (d)
Ben Woodard, Berlin, 21/7-21/8 (d)
Hadar Mitz, Tel Aviv, 22-31/7(SS)
Lorde Selys, London, 22-28/7(SS)
Franck Keizer, Amsterdam, 22-30/7
Hadar Mitz, Tel Aviv, 22-31/7(SS)
Emilia Giudicelli. Zurich, 23-29/07 (SS)
Tina Zavitsanos, NYC, 23-28/7(SS)(d)
Amalle Dublon, NYC, 23-28/7(SS)(d)
Laura Eva ​Meuris, London, 24-28/7(SS)
Lili Rampre, Brussels, 24/7-4/8(SS)
Tom Oliver Jacobson, Malmo, 24-28/7(SS)
Sara Sejin Chang, Amsterdam, 24/28/7(SS)
Paula Almiron, Buenos Aires, 24-30/7(SS)
Kyla Avery Kegler, Berlin, 24-29/7 (SS)
Geraldine Longueville, Paris 24-28/7(SS)
Sarah Chaumette, Paris, 24-28/7(SS)
Danielle Freakley, Melbourne, 24-28/7(SS)
Michael Helland, Brussels, 24-28/7(SS)
Lauren Bakst, NYC, 24-31/7(SS)
Eshan Rafi, London, 24-28/7(SS)
Lucie Schroeder, Berlin, 23-28/7(SS)
Diana Bratu, Paris, 24/7-7/8(SS)
Joseph Walsh, London, 24-28/7(SS) (d)
Sanna Mäenpää, London,24-28/7(SS) (d)
Andrea Rodrigo, Madrid, 24-31/7 (SS)(s)
Ainhoa Hernandez, Madrid, 24-31/7 (SS)(s)
Kobe Matthys, Brussels (macrobiotic)(d)
Livia Cahn, Brussels, (vegetarian)(d)
Vanessa Ohlraun, Berlin 21-30/7(SS)
Laurent van Lancker, Brussels 24-28/7(SS)
Christian Hawkey, NYC, 24/7-6/8
Ana Xenia Pienescu, Paris, 27/7-3/8
Apass, Master PA, Brussels, 18p, 28/7-3/8
Daan F. Oostveen, Amsterdam, 28/7-26/8
Benjamin Woods, Melbourne, 29/7-6/8
Mimi Luse, Paris, 31/7-4/8
Mark de Jonge, Amsterdam, 31/7-3/8
Laurens Steenbergen, Amsterdam, 31/7-3/8
Rozanne de Bont, Amsterdam, 1-31/8
Latonya Staubs, NYC, 2-6/8
Françoise Pape, Stuttgart, 2-5/8
Job Roggeveen, 4 pers., Amsterdam, 3-6/8
Lendl Barcelos, Brussels, 4-29/8 (SU)
Sami Khatib, Berlin, 8-13/8 (SU)
Isabell Dahms, Jerusalem, 6-10/8 (SU)
Sufjan Valero, Beijing, 6/8-3/9
Niels Horeman, Amsterdam, 7-16/8
Tessa Zettel, Sydney, 7/8-4/9 (SU)
Ameen Mettawa, Madrid, 7-14/8 (SU)
Charlotte Szasz, Berlin, 7-14/8 (SU)(d)
Sumugan Sivanesan, Djakarta, 8-16/17 /8
Anya Kravchenko, Vienna, 9-16/8 (SU)
Hector Uniacke, Budapest,9-14/8 (SU)
Johanna Nuber, Berlin, 7-21/8 (SU)
Matt Bovingdon, Newcastle, 7-14/8 (SU)
Vanessa Ohlraun, Berlin, 7-14/8(SU)
Natalia Ramírez Püschel, Santiago, 7-21/8 (SU)
Dennis Schep, Madrid, 7-14/8 (SU)
Natalia Ramírez Püschel, Madrid, 7-21/8 (SU)(s)
Cecile Brousse, Madrid, 7-14/8 (SU)(s)
Andrey Kharitonov, Warsaw, 7-14/8 (SU)
Amy Pennington, London, 7-14/8 (SU)
Sumugan Sivanesan, Epping, 7-14/8 (SU)
Mirthe Blussé, Barcelona, 7-16/8
Luce Htidu, DeLire Rio de Janeiro, 7-14/8
Conrad Hamilton, Paris, 8-15/8 (SU)
David Bremmer, London, 8-28/8 (SU)
Anya Kravchenko, Vienna, 9-16/8 (SU)
Kat Brown, New-York, 9/8-13/9 (SU)
Aharon, Paris, 10-15/8 (SU)
Carolina Carreitero, Madrid, 11-14/8 (SU)(s)
Raquel Martín, Madrid, 11-14/8 (SU)(s)
Adriano Jensen, Berlin, 11-21/8 (SU)(d)
Emma Daniel, Berlin, 11-22/8 (SU)(d)
Colette de Castro, Paris, 12-18/8 (SU) (s)
Patricia Bass, Paris, 12-18/8 (SU) (s)
Christian Töpfner, Berlin, 12-27/8 (SU)
Rachael Dichter, San Francisco, 13-21/8 (SU)
Alexandra Napier, Toronto, 13/8-4/9 (SU)
Lorde Selys, Wellington, 13/8-1/9
Frida Sandström, Stockholm, 14-21/8 (SU)(s)
Emma Bexell, Stockholm, 15-22/8 (SU)(s)
Alexandra Gruebler, Berlin, 14/8-1/9 (SU)
Gry Tingskog, Stockholm, 14-21/8 (SU)(s)
Oda Brekke, Stockholm, 14-21/8 (SU)(s)
Carmen Kirschner + Maria, Vienna, 14-27/8 (SU)(s)
Ingvild Bertelsen, Frederiksberg, 14-21/8 (SU)(s)
Emilia Gasiorek, Brussels, 14-21/8 (SU)(s)
Marlene Bonnesen, Brussels, 14-21/8 (SU)(s)
Chloe Cignell, Brussels, 14-22/8
Angela Goh, Melbourne, 14-22/8
Ann-Christin Berg Kongsness, Osloj, 12-23/8
Neda Sanai, Berlin, 11 - 22/8
Justina Brazaitė, Vilnius, 15-21/8 (SU)
Gabriella Forzelius, Oslo, 15-28/8 (SU)
Deborah Birch+1, Paris, 15-21/8 (SU)
Rebecca Jensen, Sydney, 15-21/8 (SU)
Tove Salmgren, Oslo, 15-19/8 (SU)(s)
Mira Mutka, Oslo, 15-19/8 (SU)(s)
Austėja Vilkaitytė, Vilnius, 15-21/8 (SU)
Nisaar Ulama, Berlin, 15-29/8 (SU)
Darcy Wallace, London, 15-21/8 (SU)
Olivia Riviere, Copenhagen, 15-21/8 (SU)(s)
Nanna Stigsdatter Mathiassen, Copenhagen, 15-21/8 (SU)(s)
Karis Zidore, Copenhagen, 15-21/8 (SU)(s)
Anatoli Vlassov, Warsaw, 15-21/8 (SU)
Emilie Gregersen, Copenhagen, 15-21/8 (SU)(s)
Sigrid Stigsdatter, Copenhagen, 15-21/8 (SU)(s)
Lydia Östberg Diakité, Stockholm, 15-21/8 (SU)(s)
Klara Utke Acs, Trondheim, 15-21/8 (SU)
Natalie Abbott, Dublin, 15-22/8 (SU)
Kaylee Gibson, Manchester, 15-21/8 (SU)
Sarah Aiken, Melbourne, 16-23/8 (SU)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 3pers., 17-26/8
Johannes Visser, Amsterdam, 17-31/8
Hannah Langen, Hamburg, 17-20/8
Snorre Hansen, Stockholm, 17-22/8 (SU)
Lauren Doss, Manchester, 18-30/8 (SU)
Carima Neusser, Koln, 18-23/8(SU)
Linda Veldman, Brussels, 18/8-4/9 (SU)
Jack Cox, Paris, 19/8-3/9 (d)(k)
Jen Reed, Paris, 19/8-3/9 (d)
Fred Bernier, Brussels, 20-28/8 (SU)
Perrine Bailleux, Paris, 21-28/8 (SU)
Ana Berkenhoff, Berlin, 21-28/8 (SU)
Olivia Fairweather, London, 21-31/8 (SU)(k)
Patricia de Vries, Amsterdam, 21-30/8
Marijke Vos, Amsterdam, 21-30/8
David Bremmer, London, 21-28/8 (SU)
Nicolas Siepen, Berlin, 21-28/8 (SU)
Ana Xenia, Lisbon, 21-27/8 (SU)
Kenza Sand, Paris, 22-28/8 (SU)
Lola de la Mata, Rio de Janeiro, 22-28/8 (SU)(d)
Andrew Larrabee, Rio de Janeiro, 22-28/8 (SU)(d)
Guillaume Ollendorff, Berlin, 22-28/8 (SU)
Matti Aikio, Tromso, 22-28/8 (SU)
Benny Nemerofsky Ramsay, Toronto, 22-28/8 (SU)
Virginie Durand, Paris, 22/8-4/9 (SU)
Charlotte Szasz, Berlin, 22-28/8 (SU)
Aurélie Hartmann, Paris, 22-28/8 (SU)
Charlotte Kaminski, Manchester, 22-26/8 (SU)
Philipp Rhensius, Berlin, 22-28/8 (SU) +2
Jorge Guevara, Brussels, 22/8-4/9 (SU)
Thomas Rietstra, Arnhem, 22-29/8
Lucille Dupraz, Lausanne, 25/8-4/9 (SU)
Eric Rietveld, Amsterdam, 25-27/8
Roel van Herpt, Amsterdam, 25-27/8 (d)
Mieszko van Rijsewijk, Amsterdam, 25-27/8 (d)
Laura Cora Kruger, Groningen, 26/8-2/9 (SU)
Fred Alstadt, Brussels, 26-27/8 (SU)
Maxime Denuc, Brussels, 26-27/8 (SU)
Justin Lynch, LA, 26/8-1/9
Runa Skolseg, Vilnius, 27/8-11/9 (SU)
Tom Orange, Cleveland, 27/8-4/9 (SU)
Deborah Birch, Paris, 28/8-4/9 (SU)(k)
Charlie, Paris, 28/8-4/9 (SU)(k)
Ioanna Gerakidi, Amsterdam, 29/8-4/9 (SU)
Eve Richens, Paris, 29/8-4/9 (SU)(s)
Rowan Coupland, Berlin, 29/8-4/9 (SU)(s)
David Van Dijcke, Brussels, 29/8-4/9 (SU)(d)
Eleanor Bauer, Brussels, 29/8-4/9 (SU)(d)
Margot Simonney, Paris, 29/8-16/9 (SU)
Birthe Mühlhoff, Paris, 29/8-4/9 (SU)
Sean Bonney, London, 29/8-4/8 (SU)
Sam Basu, Paris, 29/8-4/9 (SU)
Lindsay Parkhowell, London, 29/8-4/9 (SU)(s)
Francesca Lisette, Paris, 29/8-4/9 (SU)
Molly O'Leary, Stockholm, 29/8-4/9 (SU)
Matilda Tjäder, Berlin, 29/8-4/9 (SU)(d)
Felix Riemann, Frankfurt, 29/8-4/9 (SU)(d)
Marty Hiatt, London, 29/8-4/9 (SU)
Tabea Xenia Magyar, Paris, 29/8-4/9 (SU)(s)
Erica Zingano, Berlin, 29/8-4/9 (SU)
Spyridon Tegos, Athens, 29/8-4/9 (SU)
Joyce Lainé, London, 29/8-4/9 (SU)
Flora Katz, Paris, 29/8-4/9 (SU)
Jen Reed, Paris, 29/8-4/9 (SU)
Anatoli Vlassov, Warsaw, 29/8-4/9 (SU)
Leah Wilkins, London, 29/8-4/9 (SU)
Maarten Van den Bussche, 29/8-4/9 (SU)
Ed Luker, 29/8-4/9 (SU)
Peli Grietzer, 29/8-4/9 (SU)
Mia You, 29/8-4/9 (SU)
Jassem Hindi, Berlin, 29/8-4/9 (SU)
Alice Heyward, Melbourne, 29/8-5/9 (SU)
Max Wallenhorst, Munich, 29/8-4/9 (SU)
Hector Uniacke, London, 29/8-1/9 (SU)
Laurent Prost, Laon, 29/8-2/9 (SU)
Narciso Aksayam, Paris, 29/8-30/9 (SU)
Ania Poullain-Majchrzak, London, 31/8-7/9 (SU)
Marion Breton, Paris, 31/8- 4/9 (SU)
Louis Morelle, Paris 1/9-31/10
Hélène Paris, Paris 1/9-30/9
Ed Luker, London 4/9-6/9
Jessy Kate Schingler, New-York, 4 pers. 6/9-10/9
Sina Kamala Kaufmann, Berlin 6/9-13/9
Jan Peeters, Groningen 6/9-20/9
Eve Dupont, Dunedin, 2 pers. 7/9-13/9
Quentin Girard, Paris 8/9-10/9
Peli Grietzer, Tel Aviv 9/9-13/9
Simon Barzilay, Paris 9/9-11/9
Loic Hecht, Paris 10/9-10/10
Tyra Wigg, Enskede 10/9-17/9
Léo Dupleix, Paris, 2 pers. 11/9-13/9
Emilia Giudicelli, Paris 11/9-16/9
Caroline Godart, Paris 11/9-13/9
Samantha Talbot, Berlin 12/9-1/10
Belle de Wit, Amsterdam 12/9-7/10
Kat Brown, NewYork 13/9-13/10
Gloria Dawson, London 14/9-26/9
Bâtard festival, Brussels, 16 pers. 15/9-17/9
Cécile Janvier, Paris 15/9-28/9
Chimene Steele-Prior, Melbourne 18/9-27/9
Guillaume Ollendorff, Berlin 20/9-27/9
Virginia Barratt, Sydney 21/9-27/9
Eliana Kirkcaldy, Berlin 21/9-25/9
Clyde Chabot, Paris, 3 pers. 21/9-22/9
Stefan Govaart, Brussels 21/9-25/9
James Edleston, London 21/9-24/9
Dan Smith, London 21/9-24/9
Grégoire Paultre, Paris 21/9-21/10
Thijs Prein, Amsterdam 22/9-25/9
Aleksandra Lemm, Amsterdam, 2 pers. 22/9-1/10
Reinjan Prakke, Amsterdam, 3 pers. 22/9-24/9
Marie-Louise Zwier, Eindhoven 24/9-11/10
Romain Pellegrini, Paris 24/9-29/9
Emilia Giudicelli, Paris 25/9-1/10
Finn Loxbo and Anders Vestergaard, Stockholm, 2 pers. 25/9-3/10
Anne-Marieke Samson, Amsterdam 29/9-3/10
School of Arts, Ghent, 16 pers. 29/9-1/10
Bonno Lange, Amsterdam 29/9-3/10
Ingeborg Houwen, Amsterdam 1/10-13/10
Mimi Luse, Paris 1/10-20/10
Hélène Paris, Reims 1/10-31/10
Johanna Menssink 1/10-14/10
Céline Auclair, Paris, 6 pers. 2/10-6/10
Yoko Theeuws, Brussels 2/10-6/10
Cécile Janvier, Paris 3/10-4/11
Simon Tanguy, Paris 3/10-6/10
Austin Gross, London 4/10-6/10
Jesse Sheehan, Auckand, 3 pers. 5/10-5/11
Camille Pelicier, Paris 5/10-9/10
Kleinkoor Amsterdam, Amsterdam, 24 pers. 5/10-8/10
Marie-Pierre Carnoy, Paris 6/10-9/10
Basile Lemaire, Paris 8/10-13/10
Lucile Dupraz 8/10-23/10
Xavier Guignard, Beyrouth 9/10-13/10
Jacqueline Grassmann, Berlin 9/10-15/10 (NL#2)
Claire Chatelain, Lille 10/10-14/10
Ben Woordard, Berlin 10/10-16/10 (NL#2)
Loic Hecht, Paris 10/10-30/10
Donatas Tubutis, Den Haag 11/10-16/10
Laure Deselys, Genappe 11/10-16/10 (NL#2)
Conrad Hamilton, Paris 11/10-14/10
Conrad Moriarty-Cole, London 11/10-15/10 (NL#2)
David Bremner, London 11/10-16/10 (NL#2)
Jack Cox, Paris 11/10-15/10 (NL#2)
Laure Ferraris, Paris 11/10-16/10 (NL#2)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon 11/10-14/10 (NL#2)
Paul Lynch, London 11/10-21/10
Ana Xenia Pienescu, Lyon 12/10-16/10 (NL#2)
Vanessa Ohlraun, Berlin 12/10-15/10 (NL#2)
Gabriel Catren, Paris 13/10-16/10
Mathieu d'Alexis, Dijon 13/10-14/10
Kat Brown, New-York 13/10-24/10
Olivier Surel, Paris 13/10-16/10
Anna Longo, Paris 15/10-16/10
Marie-Louise Zwier, Eindhoven 15/10-19/10
Thijs Prein, Amsterdam 17/10-22/10
Anne Prakke 17/10-20/10
Grace Woollett, Amsterdam 18/10-20/10
Olivier Surel, Paris 20/10-23/10
Étienne Grandon, Paris 20/10-23/10
Caroline Bijl, Amsterdam 20/10-26/10
Raphaël Vanoli, Amsterdam 20/10-26/10
Grégoire Paultre, Paris 21/10-21/11
Anne Fishler, Paris, 2 pers. 21/10-22/10
Colin van Heezik, Amsterdam 24/10-30/10
Anna Gaïotti, Bruxelles 27/10-29/10
Austin Gross, London 27/10-30/10
Amélie Giacomini & Laura Sellies, Paris, 2 pers. 27/10-29/10
Patrice Gallet, Paris 27/10-29/10
Roman Pétrouchine, Lyon 30/10-5/11
Or Bareket, Brussels 30/10-2/11
Rukaiyah Qazi, London 30/10-1/11
Stella Kruusamagi, Viljandi 30/10-6/11
Vincenzo Latronico, Amsterdam 30/10-8/11
Vera Otte, Utrecht 30/10-3/11
Naïma Mazic, Vienna 30/10-2/11
Chloé Thomas, Paris 30/10-5/11
Flora Katz, Paris 31/10-5/11
Marie Louise Krogh, London 31/10-2/11
Jack Cox 1/11-2/11
Louis Morelle, Paris 1/11-30/11
Hélène Paris, Reims 1/11-30/11
Gabriel Catren, Paris 2/11-6/11
Andrea di Serego Alighieri 2/11-22/11
Jordy Vogelzang, Amsterdam, 3 pers. 2/11-12/11
Anne Prakke, Amsterdam 4/11-9/11
Marie-Louise Zwier, Rijswijk 4/11-16/11
Guillaume Rouleau, Paris 4/11-6/11
Cécile Janvier, Paris 4/11-4/12
Alessia Luna Wyss, Berlin 4/11-11/11
Yoko Theeuws, Brussels 5/11-7/11
Pieter De Clercq, Antwerpen 5/11-7/11
Marion Uguen, Nantes 6/11-11/11
Gabriel Catren 8/11-12/11
Eleonore Van Godtsenhoven, Gent 8/11-11/11
Carine van Bruggen, Gent 8/11-11/11
Mathieu Bouvier, Paris 9/11-20/11
Jack Cox, Paris 9/11-12/11
Annick Kleizen, Amsterdam 9/11-15/11
Lee Honey and Tim Barrass, Melbourne, 2 pers. 9/11-30/11
Diane Sorin, Paris 9/11-22/11
Ofelia Jarl Ortega, Stockholm, 3 pers. 9/11-16/11
Loic Hecht, Paris 10/11-10/12
Olivier Surel, Paris 10/11-13/11
Shadow Channel (Sandberg), Amsterdam, 14 pers. 10/11-13/11
Bette Dam, Amsterdam 12/11-18/11
Richard Gaitet, Paris 12/11-23/11
Anne Prakke, Amsterdam 12/11-18/11
Irène Sinou, Lyon 14/11-29/11
Emilia Giudicelli, Paris 17/11-23/11
Persis Bekkering, Amsterdam 17/11-19/11
Olivier Surel, Paris 17/11-19/11
Christian Töpfner, Brussels 18/11-26/11
Robert M.Ochshorn, Berlin 19/11-23/11
Jennie Ochshorn, Manhattan 19/11-19/12
David Huggins, Melbourne 20/11-27/11
Caroline Bijl, Amsterdam 21/11-28/11
Grégoire Paultre 21/11-30/11
Xavier Guignard, Paris 22/11-26/11
Anne-Marieke Samson, Amsterdam 23/11-27/11
Jonathan Burrows, London 23/11-27/11
Isabelle Demarcy, Saint-Erme 23/11-26/11
Wytske de Man, Amsterdam 23/11-27/11
Bob van der Wal, London 24/11-26/11
Miri Davidson, London 24/11-26/11
Tom Oliver Jacobson, Stockholm 24/11-30/11
Olivier Surel, Paris 24/11-26/11
Amy Pennington, London 24/11-26/11
Maja Ejrnaes, Copenhagen 25/11-30/11
Agnes Karl Åxman, Copenhagen 25/11-30/11
Camilla Maike Juul Jensen, Copenhagen 25/11-29/11 (Tom Oliver's)
Anne Hollænder, Copenhagen 25/11-30/11
Arnaud Goubet, Paris, 4 pers. 26/11-27/11
A.pass, Posthogeschool Podium, Gent, 15 pers. 27/11-2/12
Selma Kjesen, Sydney 28/11-7/12
Olivier Surel, Paris, 1/12-4/12
La Goutte d'Or, Paris,, 3 pers. 1/12-7/12
Thomas Huet, Paris, 1/12-4/12
Lana Hansen, Copenhagen, 1/12-13/12
Louis Morel, Paris, 1/12-31/12 (WUM)
Hélène Paris, Reims, 1/12-31/12 (WUM)
Basile Lemaire, Paris, 2/12-7/12
Lucile Dupraz, Berlin, 3/12-16/12
Sarah Lefèvre, Paris, 3/12-7/12
Amy Pennington, London, 4/12-4/1 (WUM)
Cécile Janvier, Paris, 4/12-15/12
Wieger Windhorst, Amsterdam, 5/12-19/12
Caitlin Dear, Berlin, 6/12-18/12
Benoît Huet, Paris, 8/12-10/12
Perrine Bailleux, Paris, 8/12-11/12
Mathieu Bouvier 9/12-14/12
Lucas Duchemin, Paris, 9/12-12/12
Diane Sorin, Paris, 9/12-14/12
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 10/12-12/12
Persis Bekkering, Amsterdam, 10/12-13/12
Olivier Surel, Paris, 10/12-10/1 (WUM)
Colin van Heezik, Amsterdam, 11/12-15/12
Creston Davis, Dublin, 11/12-13/12
Klara Sjöblom, Stockholm,, 3 pers. 11/12-18/12
Louise Chenneviere, Paris,, 2 pers. 11/12-13/12
Prosper de Roos, Amsterdam, 12/12-13/12
McCorkle Terence Diamond, New-York, 14/12-11/1 (WUM)
Wolfert Brederode, The Hague, 15/12-18/12
Raphaël Vanoli, Amsterdam, 15/12-18/12
Daniela Bershan, Berlin, 15/12-22/12
Marie-Louise Zwier, Rijswijk, 16/12-3/1 (WUM)
Dries Van de Velde, Amsterdam,, 2 pers. 18/12-23/12
Valentina Desideri, Amsterdam, 18/12-31/1 (WUM)
Léa Doussaint, Paris, 19/12-22/12
Annabelle Vaillant, Paris, 19/12-22/12
Claire Savina, Paris, 20/12-26/12
Melissa Van Drie, Paris, 20/12-23/12
Colette de Castro, Paris, 20/12-23/12
Christina Muellenmeister, 21/-30/12(WUM)
Thelma Bonavita, Berlin 22/12-22/3 (WUM)(d)
Nicolas Siepen, Berlin 25/12-22/3 (WUM) (d)
Vanessa Ohlraun, Berlin, 25/12-3/1(WUM)(d)
Ben Woodard, Berlin, 22/12-3/1(WUM)(d)
Daan F. Oostveen, Amsterdam, 22/12-5/1(WUM)
Ameen Mettawa, London, 24/12-4/1(WUM)(s)
Lendl Barcelos, Brussels, 27/12-2/1(WUM)(s)
Persis Bekkering, Amsterdam, 27/12-2/1(WUM(d)
Olivier Surel, Paris, 27/12-2/1(WUM(d)
Scarlet Yu, Hong Kong 25-30/12 (WUM)(d)
Xavier Le Roy, Berlin 25-30/12 (WUM)(d)
Philippine Hoegen, Amsterdam, 25-30/12(WUM)
Laurent Van Lancker, 25-31/12(WUM)
Sepideh Ardalani, London, 27/12-4/1(WUM)
Christian Töpfer, Brussels, 26/12-2/1(WUM)
Ainhoa Hernandez Escudero, Madrid, 26-30/12(WUM)(d)
Andrea Rodrigo, Bilbao, 26-30/12(WUM)(d)
Trudo Engels, Brussels, 26-31/12 (WUM)(s)
Franky DC, Brussels, 26-31/12 (WUM)(s)
Aela Royer, Brussels, 26/12-2/1(WUM)
Bojana Cvejic, Brussels, 26-31/1(WUM)
Vincenzo Latronico, Milan, 26/12-12/1(WUM)
Adriano Wilfert Jensen, Copenhagen, 26/12-10/1(WUM)
Maja Ejrnaes, Copenhagen, 26/12-6/1(WUM)
Pim Cornelussen, Brussels, 26/12-1/1(WUM)(s)
Salomé Mooij, Brussels, 28/12-1/1(WUM)(s)
Froukje van der Velde, Brussels, 28/12-1/1(WUM)(s)
Norbert Pape, Berlin, 26/12-4/1(WUM)
Conrad Hamilton, Paris, 28/12-3/1 (WUM)
DD Dorviller, Paris, 27-30/12 (WUM)
Jassem Hindi, Berlin, 27/12-3/1 (WUM)(d)
Marie Ursin, Paris, 28/12- 5/1 (WUM)(d)
Nisaar Ulama, Berlin, 27/12-2/1 (WUM)
Virginie Durand, Paris, 27/12-2/1(WUM)
Annick Kleizen, Amsterdam, 27/12-2/1(WUM)
Ina Sandbacka, Copenaghen, 29/12-2/1(WUM)
Perrine Bailleux, Paris, 27/12-2/1(WUM)
Laure Ferraris, Paris, 27-31/12(WUM)
Silvia Mollicchi, London, 26/12-2/1(WUM)(d)
Matt Hare, Berlin, 27/12-3/1(WUM)(d)
Etienne Szabo, Berlin, 27/12- (WUM)
Marijn Ottenhof, Amsterdam, 27/12-2/1(WUM)
David Steinrueck, Brussels, 27/12-3/1(WUM)
Orion Maxted, Amsterdam, 27/12-4/1(WUM)(d)
Sandra Stanionyte, Amsterdam, 27/12-4/1(WUM)(d)
Laurent Prost, Laon, 27/12-2/1(WUM)
Tessa Zettel, Helsinki, 27/12-2/1(WUM)(s)
Laura Bernhardt, London, 27/12-2/1(WUM)(s)
Caroline Bijl, Amsterdam, 27/12-2/1(WUM)
Sveta Viarbitskaya, Djion, 27/12-2/1(WUM(d)
Mathieu d’Alexis, Djion, 27/12-2/1(WUM(d)
Jean-Baptiste Labrune, Paris, 27/12-2/1(WUM)
Milovann Yanatchkov, Pais, 27/12-2/1(WUM)
Anna Gaiotti, Brussels, 27/12-1/1 (WUM)
Joke Menssink, Amsterdam, 27/12-3/1(WUM)
Adriano Wilfert Jensen, Copenhagen, 27/12-2/1(WUM)
Austin Gross, London, 27/12-2/1(WUM)
Gianmarco Porru, Milan, 27/12-2/1(WUM)
Kenza Sand, London, 27-12/3/1(WUM)
Colin van Heezik, Amsterdam, 27/12-2/1(WUM)
Jennifer Lacey, Paris, 27/12-1/1 (WUM)
Paula Almiron, Brussels, 28/12-3/1(WUM)(s)
Lili M. Rampr, Brussels, 28/12-3/1(WUM)(s)
Chris Dupuis, Leuven. 28/12-1/1 (WUM)
Stefan Govaart, Brussels, 28/12-5/1(WUM)
Alice Chauchat, 28/12-1/1(WUM)
Corazon del Sol, LA, 28/12-6/1(WUM)(m)
Leila Hamidi, LA, 28/12-6/1(WUM)(m)
Lucile Dupraz, Paris, 28/12-2/1(WUM)(s)
Christian Huber, Berlin, 27/12-2/1(WUM)(s)
Anne-Marieke Samson, 28/12-2/1 (WUM)(s)
Sarah Jonker, Amstredam, 31/12-3/1(WUM)(s)
Micheal Coja, Paris, 28-12/2/1(WUM)
Marion Uguen, Paris, 28/12-4/1(WUM)
David Bremner, Paris, 28/12-3/1(WUM)
Fiona James, Liverpool, 29/12-2/1(WUM)(d)
Ed Clive, Liverpool, 29/12-2/1(WUM)(d)
Matt Mcquillan, London, 29/12-2/1(WUM)(s)
Tom Halstead, London, 29/12-2/1(WUM)(s)
Laura Elko, Paris, 29/12-2/1(WUM)
Lucie Leker, Paris, 29/12-2/1(WUM)
Sumugan Sivanesan, Berlin, 29/12-2/1(WUM)
Diana Bratu, Lyon, 29/12-2/1(WUM)
Erika Sprey, Amsterdam, 29/12-2/1(WUM)(d)
Serge Onnen, Amsterdam, 29/12-2/1(WUM)(d)
Sven Dehens,Brussels, 29/12-2/1(WUM)(d)
Esta Matkovic, Brussels, 29/12-2/1(WUM)(d)
Viola Lukacs, NYC, 29/12-4/1(WUM)(s)
Isa Pasqualini, NYC, 29/12-4/1(WUM)(s)
Tessa Theisen, Frankfurt, 30/12-3/1(WUM)(s)
Carina Premer, Frankfurt, 28/12-3/1(WUM)(s)
Kim Zeevalk, Amsterdam, 30/12-7/1(WUM)
Kristien Van den Brande, Brussels, 31/12-4/1(WUM)
Lilia Mestre, Brussels, 31/12-4/1(WUM)
Margot Simonney, Paris, 31/12-7/1(WUM)
Idil Onen, Paris, 31/12-3/1(WUM)
Jordan Skinner, Paris, 31/12-3/1(WUM)
Christine De Smedt, Brussels, 26-30/12WUM)
Simon Asencio, Brussels, 3-9/1
Chloe Chignell, Brussels, 3-9/1
Jan Brodie, Paris, 27/12-1/1(WUM)
Mike McCormick, Dublin, 29/12-2/1(WUM)
Somaya Langley, NYC, 30/12/3/1(WUM)
Pascal Aeberhard, NYC, 30/12/3/1(WUM)
Jen Brodie 27/12-21(WUM)