RESERVATIONS 2016

RESERVATIONS 2016
Runa Skolseg, Helsinki, 1/1-15/1
Léo Haddad, Paris, 2-5/1
Bo van Houwelingen, Amsterdam, 3-7/1
Adriaan Breunis, Amsterdam, 3-7/1
Elejan van der Velde, Arnhem, 4/1-4/2
Roman L'Abbee, Calgary, 4/1-4/2
Claudine Bouchon, Hirson,4/1-4/2
Britta Wirthmüller, Berlin, 4-12/1
Persis Bekkering, Amsterdam, 5-19/1
Anne Franssen, Amsterdam, 5-19/1
Wolfert Brederode, Amsterdam, 6-10/1
Gry Tingskog, Stockholm, 10-15/1
Khadija El Mahdi, Paris, 10-17/1
Chloé Thomas, Paris, 10-24/1
Askia Traoré, Paris, 11-15/1
Robin Vanbesien, Bruxelles, 11-15/1
Anna Gaiotti, Paris, 12-18/1
Bruno De Wachter, Brussels, 13-19/1
Olivier Normand, Paris, 14-24/1
Amy Plum, Paris, 16-19/1
Bojana Cvejic, Brussels, 17-21/1
Lionel Guillemot, Paris, 17-24/1
Adrien Monfleur, Paris, 18-24/1
Vincenzo Carta, Paris, 18-24/1
James Graham, Paris, 18/1
Alexandra Napier, Toronto, 18-31/1
Giorgio Alzetta, Milano, 19-26/1
Fleurette Seguret, Tours, 21-25/1
Marion Uguen, Paris, 22-25/1
Julie Menut, Paris, 23-31/1
Tristan, Paris, 24-27/01
Xavier Thiry, Paris, 24-28/01
Agnès Gayraud, Paris, 24-28/01
Guillaume de la Villéon, Paris, 25-28/01
Emma Marks, Philadelphia, 28/1-4/2
Cecilia Flatres, Paris, 28-30/1
Silvia Mollicchi, London, 30/1-31/3 PS2
Elejan van der Velde, Arnhem, 1/2-21/29/2
Margot Simonney, Paris, 2-4/2
Stéphanie Croibien, Paris, 3-12/2
Christine Champneuf, Paris, 5-8/2
Virginie Dnd, Paris, 6-12/2
Poetica Association, Marine Béliard, Paris, 3 pers.+3jour, 7-8/2
Sarah Jonker, Amsterdam, 12-18/2
Cecilia Flatres, Paris, 14-25/2
Catalina Insignares, Bogotá,15-17/2
Miriam Schulte, Frankfurt, 15-17/2
Fabiola Paz, Santiago de Chili, 15-19/2
Fondation OPEJ Baron Edmond de Rothschild, Paris, 25 personnes, 18/19-25/2
Ellin Hare, New Castle, 24/2-2/3
Caroline Bijl, Amsterdam, 24/2-2/3
Sammi Landweer, Amsterdam, 24/2-2/3
Nicolas D'Inca, Paris, 25-28/2
Guillaume Theaudiere, Paris,25-28/2
Vincent Normand,Paris, 26/2-2/3
Tristan Garcia, Paris, 26/2-2/3
Agnes Gayraud, Paris, 26/2-8/3 (PS2)
Gregoire Paultre, Paris, 26/2-2/3
Claytie Mason, Washington DC, 26/2-4/3
Quentin Guériot, Paris, 27-28/2
Bonno Lange, Amsterdam, 27/2-3/3
Céline Auclair, Paris, 5-7pers.29/2-4/3
Reza Meziani, Paris, 29/2-6/3
Emma Daniel, Paris, 29/2-7/3
Marie Louise Krogh, London, 29/2-7/3 PS2
Julie Menut, Bordeaux, 1-13/3
Itonje Søimer Guttormsen, Oslo, 1-10/3
Marjolein van der Meer, Amsterdam, 3-16/3
PS2, Philosophie St.ERme, 3-8/3
Olivier Surel, Paris, 1-8/3 PS2
Anna Mikkola, Berlin, 2-7/3 PS2
Tony Yanick, London, 2-9/3 PS2
Olivia Fairweather, London, 3-7/3 PS2
Mikkel Ibsen, Bonn, 2-7/3 PS2
Matt Hare, St.Erme, 3-7/3 PS2
Katrina Burch Joosten, Berlin,3-7/3 PS2(d)
Donatas Tubutis, Athens, 3-7/3 (PS2)(d)
Lendl Barcelos, London, 3-7/3 PS2
Ben Woodard, Tucson, 3-7/3 PS2
Anna Longo, Paris, 3-7/3 PS2
Austin Gross, Austin Tx, 3-7/3 PS2
David Roden, London, 4-7/3 PS2
Duygu Yigit, Ankara, 3-7/3 PS2
Nisaar Ulama, Mongolie, 3-9/3 PS2
Berno Odo Polzer, Brussels, 3-6/3 PS2
Corin Ward, London, 3-8/3 PS2
Alba Simaku, London, 3-7/3 PS2
Laura Bernhardt, Frankfurt, 3-6/3 PS2
Diana Khamis, Bonn, 3-8/3 PS2
Louis Morel, Paris, 3-7/3 PS2
Manuela Kölke, Berlin, 3-7/3 PS2
Inigo Wilkins, London, 3-7/3 PS2
Jb Labrune, Paris, 4-6/3 PS2
Bojana Cvejic, Bruxelles, 4-7/3 PS2
Bas Kohler, Amsterdam, 5-14/3
Nicole Dooper, Amsterdam, 5-10/3
Michelange Quay, New-York, 7-14/3
Yoko Theeuws, Brussels, 8-13/3
Moritz Pfeifer, Berlin, 8-11/3
Cecilia Flatres, Paris, 8-11/3
Jasmine Boler, Paris, 8-11/3
Wieger Wobbe Windhorst, Amsterdam, 12-19/3
Eva Bartels, Amsterdam, 12-18/3
PARTS, Bruxelles, 9 pers. 13-19/3
Grégory Castéra, Paris, 16/3-4/4 (SM)
Marcus Doverud, Stockholm, 16/3-6/4 (SM)
Vincent Normand, Paris, 18-21/3
Heloise Toffaloni, Paris, 18-21/3
APASS, Elke, Bruxelles, 23pers. 19-25/3
KASK, Heike Langsdorf, Ghent, 30 pers. 21-25/3
Veridiana Zurita, Brussels, KASK++ 21-25/3
International Summer Course for New Music,David Helbich, Jennifer Walshe,Darmstadt 10 pers, 21-25/3
Marieke Breyne, Brussels, 23-25/3(ddo)
Troels Jacob Jensen Lindebjerg,23-25/3(ddo)
Norbert Pape, Frankfurt, 24/3-4/4 (SM)
Tinna Ottesen,A.pass, Brussels, 25/3-4/4 (SM)
Akademie der Bildenden Künste München, Stefan
Stefan Apostolou-Hölscher (25.3.-4.4.)(SM)
Jakob Gilg (25.3.-4.4.) (SM)(ds)
Leo Heinik (25.3.-4.4.)(SM)(ds)
Lilian Robl (25.3.-4.4.)(SM)(3s)
Mariya Vasilyeva (25.3.-4.4.)(SM)(3s)
Laura Ziegler (25.3.-4.4.)(SM)(3s)
Victoria Kleinecke (30.3.-4.4.)(SM)(3s)
Annabell Lachner (30.3.-4.4.)(SM)(3s)
Frauke Zabel (30.3.-4.4)(SM)(3s)
Adrian Soelch (30.3.-4.4.)(SM)(do)
Alice Guareschi, Paris, 31/3-4/4 (SM)(do)
Melanie Matthieu, Zürich, 26/3-4/4(SM)(ds)
Emma Daniel, Amsterdam, 25-27 1-4 (d)
Adriano Wilfert Jensen, Amsterdam, 26/3-4/4(d)
Tessa Zettel, Sydney, 26/3-4/4 (SM)
Riikka Tauriainen, Helsinki, 26/3-4/4 (SM)(ds)
Runa Borch, Oslo, 25/3-4/4(SM)
Vanessa Ohlraun, Oslo, 25/3-4/4 (SM)
SPRINGMEETING 26/3-4/4
Katie Ward, Toronto, 26/3-4/4 (SM)
Olivia Fairweather, London, 26/3-4/4 (SM)(d)
Haydn Appleby, London,26/3-4/4 (SM)(d)
Rosie Sommers, Gent, 26/3-29/3 2-8/4 (SM)(ds)
Loic Hecht, Paris, 26/3-4/4 (SM)
Samuel Koch, Jeruzalem, 26/3-4/4 (SM)
Miša Skalskis, Vilnius,26/3-4/4 (SM)
Matt Hare, St.Erme, 26/3-4/4 (SM)
Sveta Viarbitskaya, Dijon, 26/3-4/4 (SM)(d)
Mathieu d'Alexis, Dijon, 26/3-4/4 (SM)(d)
Matias Daporta, Sarajewo, 26/3-3/4(SM)
Fleurette Seguret, Tours, 26/3-1/4(SM)
Daniel O'Connell, New York,26/3-3/4(SM) (ds)
Omar El Adl, Aden, 26/3-3/4(SM)(ds) 31
Zoe Tsavdarides, Baku, 26/3-3/4(SM)
Nikhil Vettukattil, Talinn, 26/3-28/3(SM)
Giulia Crispiani, Roma, 26/3-3/4(SM)
Sumugan Sivanesan, New Dehli, 26/3-1/4(SM)
Louis Morelle, Paris, 26/3-3/4(SM)
Angelica Falkeling, Rotterdam, 26/3-1/4(SM)
Siegmar Zacharias, Berlin, 26/3-4/4 (SM)
Mariana Lanari, Amsterdam, 26/3-3/4 (SM)
Laura Pante, Paris, 26/3-4/4 (SM)
Marielle Pelissero, Paris, 26/3-4/4 (SM)
Laurent Prost, Paris, 26/3-4/4 (SM)
Philippine Hoegen, Brussels, 26-30/3 (SM)(d)
Saskia van Stein, Brussels, 26-30/3 (SM)(d)
Katrina Burch, St Erme, 26/3-4/4 (SM)(d)
Donatas Tubitis, Athens, 26/3-4/4 (SM)(d)
Alex Ressel, Open School East, London, 5 personnes, 26/3-31/3 (SM) 5
Deborah Birch, Paris, 26/3-18/4 (SM)
Caroline Marcantoni, Berlin, 26/3-4/4 (SM)
Zane Ozola, Leuven, 26/3-4/4 (SM)
Bojana Cvejic, Brussels, 26-31/3(SM)
Zorah Wychlacz, Krakow, 26/3-4/4 (SM)
Angelica Gomiashvili, Moscow, 26/3-4/4 (SM)
Marten Spangberg cs, World Cast, 8 pers. 26/3-10/4
Gabriel Widing, Oslo, 26/3-4/4 (SM)
Anders Paulin, Stockholm, 26/3-02/4 (SM)
Anni Puolakka, Rotterdam, 26/3-02/4 (SM)
Madhav Agarwal, Kabul, 26-28/3 (SM)
Dominik Zietlow, Zürich, 26/3-4/4(SM)
Nora Longatti, Zürich, 26/3-4/4(SM)
Sheik Anorak, Göteborg, 27/3-01/04
Lukas Heistinger, Amsterdam, 27/3-4/4 (SM)(ds)
Robertas Narkus, Amsterdam, 27/3-4/4 (SM)(ds)
Thea Porter, Sydney, 28/3-4/4 (SM)
Marianne Linder, Munich, 30/3-4/4(SM)
Gloria Hoeckner, Berlin, 31/3-4/4 (SM) 57
Jean-Baptiste Labrune, Paris, 1-3/4 (SM)
Salome Mooy, Amsterdam, 1-8/4(SM)
Marina Damjanovic, Paris, 2-5/4
Stine Sampers, Bruxelles, 4-8/4
Rhea Vanhellemont, Antwerp, 4-8/4
Isaak Duerinck, Antwerp, 4-7/4
Sibran Sampers, Bruxelles, 4-12/4
Thomas Ryckewaert, Bruxelles,5-12/4
Sophia Mage, Copenhague, 4-9/4
Bo Van Houwelingen, Amsterdam, 4-11/4
Caroline van Keeken, Amsterdam, 4-11/4
Faculty of Fine Arts, Academy of Contemporary Art, The Arctic University of Norway,Nicolas Siepen, Tromsø, 6 pers. 5-13/4
Salome Mooij, Gent, 5-10/4
Margot Simonney, Paris, 5-8/4
Yael Dyens,Paris , 6-8/4
Therese Steele, Copenhagen, 5-11/4
Fanny Risberg, Copenhagen, 5-11/4
Sven Dehens, Gent, 5-11/4
Persis Bekkering, Amsterdam, 6-22/4
Michelle Huber, New-York, 6-13/4
Caroline Bijl, Amsterdam, 6-13/4
Diego Higueras, Paris, 7-10/4 (c)
Diego Higueras, Paris, 7-10/4 (c)
Thea Porter, Melbourne, 28/3-18/4
Matt Hare, St.Erme, 8-18/4
Emma Daniel, Amsterdam, 8-10/4
Bryan Campbell,Rio de Janeiro, 9-13/4
Emma Marks, Philadelphia, 10-20/4
Sidney Vollmer, Wladiwostock, 10-19/4
Virginie Durand, Paris, 11-24/4
Veronique Bekaert, Brussels, 11-15/4
Michiel Lieuwma, Amsterdam, 11-21/4
Marcel Ogterop, Amsterdam, 11-18/4
Matthieu Léon Peck, Paris, 12-20/4
Michael Schmid, Breathcore, Brussels, 12pers. 14-17/4
Konrad Kaniuk, Warsaw, 16-25/4
Claire Chatelin, Lille, 16-20/4
Bonno Lange, Amsterdam, 16/4-6/5
Jean-Luc Plouvier, Bruxelles, 17/18/4
Gerd van Looy, Bruxelles, 17/18/4
Michael Schmid, Bruxelles, 17/18/4
Bojana Cvejic, Brussels, 20-27/4(10)
Fleurette Seguret, Tours, 21-25/4 (idx)
Emily Ranford, Chicago, 21-25/4(idx)
Maarten Boegborn, Amsterdam, 22-29/4
Ingrid Wender, Amsterdam, 22-29/4
Lies Geluk, Amsterdam, 22-29/4
Grégory Castéra, Paris, 22/4-3/5
Adriano Wilfert Jensen, St Erme, 20-24/4 (idx)
Emma Daniel, St Erme, 22-24/4 (idx)
Linda Blomqvist, Brussels,22-24/4 (idx)
Anna Gaïotti, Malakoff, 22-24/4 (idx)
Ingvild Bertelsen, Copenhagen, 22-26/4 (idx)
Vincent Haramboure, Paris, 7 pers., 22-24/4
Chloé Thomas, Paris, 22-30/4
Agnès Gayraud, Paris, 22-28/4
Paul Régimbeau, Paris, 22-28/4
Franck Sheik, Lyon, 22-29/4
Olivia Riviere, Paris, 22-27/4(idx)
Grégory Castera, Paris, 22/4-02/5
Guillaume Heuguet, Paris, 23-26/4
Guillaume de la Villéon, Paris, 23-28/4
Perry Jones, New York, 24-30/4
Sarah Jonker, Amsterdam, 24/4-1/5
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 24/4-1/5
Mish Graham, Melbourne, 25-30/4
Josefina Camus, Paris, 26-30/4
Anne van Duuren, Arnhem, 27/4-9/5
Marie van Duuren, Arnhem, 27/4-5/5
Sandra Terdjiman, paris, 27/28/4
Yorick Stam, Amsterdam, 24/4-6/5
David le Simple, Bruxelles, 28/4-2/5
Milena Kartowski, Paris, 28/4-6/5
Mirjam Gilhuis, Amsterdam, 28/4-6/5
Marion Uguen, Paris, 28/4-5/5
Anna Gaiotti, Paris, 1-7/5
Marie Emmermann, Berlin, 4-31/5
Margot Simonney, Paris, 1/5-4/7
Louis Morelle, Paris, 1-15/5
Michael Schmid, Bruxelles, 1-5/5
Virginie Durand, Paris, 1-7/5
Antoine Cegarra, Paris, 3-6/5
Alexandra Grimal, Paris, 3-6/5
Martin Loyer, Paris, 3-6/5
Marielle Pelissero, Paris, 4-14/5
Paulien Bakker, Amsterdam, 4-8/5
Sine Van Menxel, Bruxelles, 5-10/5
Olivier Normand, Paris, 4-6/5
Gael Chaillat, Ariel Cypiel, Les Moutons, Paris, 13pers 6-8/5
Colin van Heezik, Paris, 6-10/5
Vanessa Ohlraun, Oslo, 7-9/5
Yves Mettler, Berlin, 9-16/5(d)
Alice Chauchat, Berlin, 9-16/5(d)
Elke van Campenhout,Brussels, 11-22/5
Sonja Räber, Theater DelüX, Wiesbaden, 4pers,13-22/5 (2s,1d)
James Burke, P2P, Amsterdam, 13-17/5
Stacco Troncoso, P2P, Barcelona, 13-17/5(d)
Ann Marie Utrate, P2P, Barcelona, 13-17/5(d)
Bill Niaros, P2P, Athens, 13-17/5
Norbert Pape, Berlin, 15/5-29/6
Guillaume Ollendorf, Paris, 15-21/5
Kevin Doyle, Glasgow, 19-24/5
Sufjan Valero, Manila, 20-28/5
Wieger Windhorst, Almelo, 23/5-2/6
Matthieu Leon Peck, Paris, 23/5-1/6
Eugène Blove, Paris, 23-28/5
Stephen De Burca, Dublin, 27/5-27/6 (E&O)
Rana Issa, Oslo, 27/5
Claire Savina,Oslo, 27/5
Geoffrey Whitehall, Wolfville, 27/5-8/7 (PS3)
Vanessa Ohlraun, Oslo, 28-31/5
Marenne Mei Jansen, Amsterdam, 28/5-6/6
Britta Düsteres, Berlin, 29/5-05/6
Kyra Hogan, Los Angelos, 29/5-4/6
Francisca Wals, Amsterdam, 31/5-9/6 (ds)
Daan Borrel, Amsterdam, 31/5-9/6 (ds)
Bojana Cvejic, Brussels, 31/5-10/6
Anders Paulin, Stockholm, 30/5-8/6 (PS3)
Guillaume Ollendorff, Paris, 31/5-7/6(PS3)
Michiel Lieuwma, Amsterdam, 31/5-24/7
Stephen De Burca, Dublin, 1-30/6
Olivier Surel, London, 1/6-15/8 (PS3)(SU/P)
Tracy Valcarcel, Lima, 1-8/6
Michaela Gerussi, Montreal, 1-8/6
Olivia Fairweather, London, 1-7/6(PS3)
Louis Morelle, Paris, 1-8/6(PS3)
Georgina Mallory, Londres, 1-5/6 (PS3)
Lutz Albrecht, Berlin, 1-8/6(PS3)
PS3, Philosophie St.Erme, 2-7/6
Lendl Barcelos, London, 2-07/6 (PS3)
Katrina Burch, The Hague, 2-07/6 (PS3)
Ben Woodard, St.Erme, 2-07/6 (PS3)
Matt Hare, St.Erme, 2-07/6 (PS3)
Austin Gross, St.Erme, 2-07/6 (PS3)
Silvia Mollicchi, St.Erme, 2-07/6 (PS3)
Agnès Gayraud, Paris, 2-07/6 (PS3)
Will Schrimshaw, London, 2-07/6 (PS3)
Kodwo Eshun, London, 2-07/6 (PS3)(d)
Doreen Mende, London, 2-07/6 (PS3)(d)
Ally Bisshop, Sydney, 2-07/6 (PS3)
Berno Odo Polzer, Bruxelles, 2-7/6(PS3)
Jordan Skinner, London, 2-07/6 (PS3)
Norbert Pape, Berlin, 2-07/6 (PS3)
Sara Gebran, Copenhagen, 2-06/6 (PS3)
Zoe Tsavdarides, London, 2-06/6 (PS3)
Lola de la Mata, London, 2-7/6(PS3)
Corin Ward, London, 2-7/6(PS3)
Iain Campbell, London, London, 2-7/6(PS3)
Michael Holland, Manchester, 2-7/6 (PS3)
Jonathan Lahey Dronsfield, London,2-7/6 (PS3)
Daniela Bershan, Brussels, 2-7/6 (PS3)
Angelina Ronkina, Moscou, 2-7/6
Constanza Bizraelli, London, 2-6/6 (PS3)
Idil Onen, Budapest, 2-5/6
Marie Louise Krogh, London, 2-6/6 (PS3)
Anna Longo, Paris, 3-5/6(PS3)
Hannah Warnes, Paris,3-5/6(PS3)
Kim Snauwaert, Brussels,3-5/6(PS3)
Wouter De Raeve, Brussels,3-5/6(PS3)
Vicky Kapo, Wellington, 3-14/6
Kit Tuner, London, 3-6/6
Guillaume Heuguet, Paris, 4-6/6 (PS3)
Maria Montesi, Paris, 4-6/6 (PS3)
Antoine Pesle, Paris, 4-5/6 (PS3)
William Loveluck, Paris, 4-5/6 (PS3)
Colin van Heezik, Amsterdam, 6-10/6
Crissman Taylor, Utrecht, 7-13/6
Christina Vantzou, Bruxelles, 7-14/6
John also Bennett, Bruxelles, 7-14/6
Franck (Sheik Anorak), Göteborg, 7-11/6
Marielle Pelissero, Paris, 7-15/6
Annick Kleizen, Amsterdam, 9-20/6
Choeur de Béatrice Gaucet, La Villanelle, Laon, 45 pers. 10/6
Clément Edouard, Lyon, 11-17/6
Persis Bekkering, Amsterdam, 13/6-1/7 (E&O)
Rebekka de Wit, Amsterdam, 13-19/6
Willem de Wolf, Amsterdam, 13-19/6
Ondine Cloez, Bruxelles, 13-18/6
Anne Sophie Moriau, Bordeaux, 13-17/6
Véronique Bekaert, Paris, 13-17/6
Caroline Bijl, Amsterdam, 15-22/6
Marenne Mei Jansen, Amsterdam, 15-22/6
Frank Albers, Antwerpen, 16-21/6
Lia Rodriques & Company, Rio de Janeiro, 11pers. 17-26/6
Lucy Conochie, London, 17-22/6 (d)
Ben Doherty, London, 17-22/6 (d)
Kaj Strijbos, Amsterdam, 17-20/6 (d)
Maaike Peters, Amsterdam, 17-20/6(d)
Jochem Dousi,Amsterdam, 17-20/6
Sophie Weston, Melbourne, 17-20/6(d)
Joshua Oxlee, Melbourne, 17-20/6 (d)
Suus van den Akker, Amsterdam, 17-24/6
Thomas Ryckewaert, Bruxelles, 18-24/6
Matteo Guidi, Barcelona, 18-23/6
Alexandra Napier, Toronto,18/6-4/7 (E&0)
Vanessa Vidot, Paris, 18-20/6
Jaap Warmenhoven, Amsterdam, 18-24/6(d)
Clarinde Wesselink, Amsterdam, 18-24/6(d)
Saskia Lankhoorn, Almelo, 19-23/6
Carine Merlino, Paris, 19-24/6
Mikkel Ibsen, Bonn, 19/7-16/8 (SU)
Amber Cronin, Adelaide, 20/6-1/7 (E&0)
Rosie Sommers, Brussels, 20-28/6
Alaa Van Mierlo-Abdulfatah, Amsterdam, 20-25/6
Anna Longo, Paris, 20-24/6
Flora Katz, Paris, Paris, 21-24/6
Esther Lu, Taipei, 23/6-1/7 (E&O)
E&O, St Erme, 24/6-1/7
Valentina Desideri, St-Erme, 24/6-1/7 (E&0)
Daniela Bershan, St-Erme, 24/6-1/7 (E&0)
Milena Bonilla, Amsterdam, 24/6-1/7 (E&0)
Corazon Del Sol, LA, 24/6-1/7 (E&0)
Merel van ’t Hullenaar, Amsterdam, 24-27/6(E&0)(d)
Niels Vis, Amsterdam, 24-27/6 (E&0)(d)
Hana Erdman, Berlin, 24/6-1/7 (E&0)
Annick Kleizen, Amsterdam, 24/6-1/7 (E&0)
Julie Menut, Paris, 24/6-1/7 (E&0)
Viktorija Rybakova, Vilnius, 24/6-1/7 (E&0)
Goda Budvytyte,Vilnius, 24/6-1/7 (E&0)
Virginia Barratt, Sydney, 24-29/6(E&O)
Aela Royer, Paris, 24-29/6(E&O)
Eroca Nicols, Toronto, 24/6-1/7 (E&O)
Celine Drouin Laroche, Paris, 24/6-1/7 (E&O)
Egle Budvytyte, Vilnius, 24/6-1/7 (E&O)
Astrid Menze, Berlin, 24/6-1/7 (E&O)
Hilary Gross, Texas, 24/6-1/7 (E&O)
Roni Katz, Berlin, 24/6-1/7 (E&O)
Julia Rodriguez, Mexico City, 24/6-1/7 (E&O)
Marijn Ottenhof, Amsterdam, 24-27/6 (E&O)
Matt Hare, St.Erme, 24/6-1/7 (E&O)
Sigmar Zacharias, Berlin, 25/6-1/7 (E&O)
Tessa Zettel, Sydney, 26/6-1/7 (E&O)
Vanessa Ohlraun, Oslo, 27/6-1/7 (E&O)
Marguerite van Sandick, Amsterdam, 24/6-1/7 (E&O)
Trinidad V. Pels, Lisbon, 24/6-1/7 (E&O)
Vincent van den Bijllaardt, Amsterdam, 24/6-4/7 (E&O)
Géraldine Longueville, Paris, 24-7/6 (E&O)
Anya de Marie, Oakland, 24-29/6(E&O)
Red Vaughan Tremmel, 24/6-1/7(E&O)
Ioanna Gerakidi, Amsterdam, 24/6-1/7 (E&O)
Jassem Hindi, Beirut, 23/6-2/7 (E&O)
Paolo Plot, London, 24-30/6 (E&O)
Melanie Jame Wolf, Copenhagen, 24-30/6 (E&O)
Martin Hansen, London, 24/6-1/7 (E&O)
Emma Daniel, Brussels, 24/6-1/7 (E&O)
Adriano Wilfert Jensen, Copenhagen, 24/6-1/7 (E&O)
Sasha Kleinplatz, Toronto 23/6-1/7 (E&O)
Camille Back, London, 24-28/6 (E&O)
Brigitte Nicole Griece, LA, 25/6-8/7(E&O)
Louise Trueheart, Berlin, 24-1/7(E&O)
Isabelle Pauwelyn, Brussels, 27/6-1/7(E&O)
Arianna Marconi, Brussels, 24/6-1/7(E&O)
Stav Yeini, Brussels, 24/6-1/7 (E&O)
Catherine G. Wagley, LA, 24/6-1/7 (E&O)
Lutz Albrecht, Berlin, 23/6-1/7(E&O)
Fleurette Séguret, Paris, 24/6-10/7 (E&O)(AG)
Helen Stuhr-Rommereim, Cairo, 25/6-8/7 (d)
Aaron Berman, Cairo, 25/6-3/7 (d)
Butch Merigoni, Milano, 29/6-1/8
Anna Gaiotti, Paris, 30/6-10/7 (AG)
Paul Brown, New York, 30/6-5/7
Marielle Pelissero, Paris, 30/6-14/7
Hélène Rocheteau, Reims, 1-7/7(d)
Anthony Breurec, Reims, 5-7/7(d)
Maxime l'Anthoën, Reims, 1-7/7
Philippine Hoegen, Brussels, 1-3/7
Carolien Stikker, Brussels, 1-3/7
CIRCUS ‘ND SPIRALS
INTENSIV LAB BY ANNA GAÏOTTI:
Anna Gaiotti, Circles, Paris, 3-9/7(AG)
Silvia Mollichi, Rome, 3-9/7(AG)
Fleurette Séguret, Paris, 3-9/7(AG)
Matt Hare, St.Erme, 3-9/7(AG)
Vincent Lacoste, Paris, 3-9/7 (AG)
Lionel Guilleminot, Paris, 3-9/7 (AG)
Daphné Achermann,Paris, 3-9/7 (AG)
Leslie Enfant,Paris, 3-9/7 (AG)
Lisa Miramond, Paris, 3-9/7 (AG)
Liam Orlando Kelly, Panama City,3-9/7 (AG)
Dara Orlando Kelly, Panama City,3-9/7 (AG)
Sarah Blum, Paris, 3-9/7 (AG)
Diana Bratu, Paris, 3-9/7 (AG)
Thomas Ryckewaert, Bruxelles, 3-16/7
Colin van Heezik, Paris, 5-30/7
Sufjan Valero, Manila, 6-11/7
Flora Katz, Paris, 6-13/7
Janine Harrington, Brighton, 6-12/7
Michelle Huber, Berlin, 7-10/7
Josefina Camus, Paris, 7-31/7
Sven Dehens, Bruxelles, 7-11/7
Winke Noppen, Bruxelles, 7-11/7
Anna Scholiers, Bruxelles, 7-11/7
Claire Savina, Paris, 8-28/7
Line Hasle, Copenhagen, 9-16/7
Lea Schick, Copenhagen, 9-16/7
Marie Louise Gørvild, Copenhagen, 9-16/7
Julien Deprez, Paris, 10-14/7
Britta Düsterhus, Berlin, 10-13/7(d)
Britta Düsterhus, Berlin, 10-13/7(d)
Claire Savina, Paris, 10-28/7
Alma Mathijsen, Amsterdam, 11-17/7
Maurits de Bruijn,Amsterdam, 11-17/7
Wieger Windhorst, Amsterdam, 11-17/7
Noortje Köhne, Amsterdam, 11-17/7
Solomon Tesfom, Haifa, 11-16/7
Anne-Marieke samson, Amsterdam, 14-18/7
Yvo Spreij, Amsterdam, 14-18/7
Bono Lange, Amsterdam, 14/7-7/8
Yoko Theeuws, Amsterdam, 15-22/7
Anneloes Van Osselaer,Amsterdam, 15-22/7
Persis Bekkering, Amsterdam, 15-21/7
Sarah Sadie Lehmker, Michigan, 16-19/7
Ysk Lightspeed Chamber, Melbourne, 17-24/7
Aviva Endean, Melbourne, 17-24/7
Karoline Hippe, Oslo, 17-21/7
Vincent Normand, Lausanne, 17-27/7
Hélène Paris, Reims, 18-8/8
Magne van den Berg,Amsterdam, 19-24/7
Joppe van Hulzen, Amsterdam, 19-24/7
Joshua Lowe, Tasmania, 20-31/7
Nisaar Ulama, Tasjkent, 20/7-19/9 (SU)(nf)
Florian Japp, Berlin, 20-28/7
José Bernard Corteggiani, Rome, 20-26/7
Mikkel Ibsen, Bonn, 20/7-16/8 (SU)
Pieter de Clercq, Antwerpen, 21-24/7
Thomas Brengou, Paris, 22-24/7
Quentin Guériot, Paris, 22-24/7
Etienne Choteau Bon Village, Paris, 22-24/7
Wouter Le Duc, Amsterdam, 22-29/7
Thomas Rietstra, Paris, 23-27/7
Otto Wichers, Amsterdam, 24/7-5/8(d)
Linde van Schuppen, Amsterdam, 24/7-5/8(d)
Apass, Bruxelles, 24 pers. 25-31/7
Harm Peter Smilde, Culemborg, 26/7-4/8
Oriane Boyer, Amsterdam, 26-31/7
Norbert Pape, Frankfurt, 27/7-1/8
Arthur Pinko, Paris, 27/7-2/8
Savyon Fishlovitch, Tel-Aviv, 28/7-8/8
Hadar Mitz, Tel-Aviv, 28/7-8/8
Arthur Grec, Paris, 28/7-2/8
Mikkel Ibsen, Bonn, 29/7-16/8 (SU)
Warre Simons, Ghent, 30/7-4/8
Malou de Roy van Zuydewijn, Utrecht, 30/7-6/8
Sidney Vollmer, Amsterdam, 30/7-5/8
Marie Meeusen, Amsterdam, 30/7-6/8
Marjolein de Graaff, Utrecht, 31/7-8/8
Ton Burgers, Nijmegen, 31/7-8/8
Camille Simmonney, Paris, 1-8/8
Martha Ritsema, Groningen, 1-3/8 (102103)
Louis Morelle, Paris, 1-31/8 (SU)
Bart Kiers, Amsterdam, 1-15/8 (SU-PS4)
Corin Ward, London, 1/8-1/10 (SU-all)
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 1-7/8
Marenne Mei Janssen, Den Haag, 1-7/8
Erica Onnen, Amsterdam, 1-7/8
Jack Cox, Paris, 1-15/8 (SU)
Isabelle van Dooren, Utrecht, 2-7/8
Kolja van Zwoll, Amsterdam, 2-5/8
Eve Richens, Paris, 2-6/8
Norbert Pape, Frankfurt, 3/8-15/8 (SU PS4)
Olivia Fairweather, London, 3-13/8 (SU)(d)
Haydn Appelby, London, 3-13/8 (SU)(d)
Nikhil Vettukattil, London, 3-14/8 (SU)
Carly Everaert, Antwerp, 3-24/8
Simone van Saarloos, Amsterdam, 3-15/8
Simon Eichinger, Hamburg, 4-23/8 (PS4)
Albin Werle, Stockholm, 4-16/8 (SU)
Manuela Kölke, Berlin, 5-19/08 (SU-PS4)
SUMMERUNIVERSITY 8/8-5/9
Philosophie 8-15/8
Indigo Dance 16-22/8
It's a rainy day 23-28/8
Music 30/8-5/9
Daan Oostveen, Amsterdam, 6-16/8(s)
Caitlin McNamara, Orleans, 6-9/8
Jonathan Burrows, Brighton, 7-12/8 (SU-PS4)(s)
Muhannad Hariri, Beirut, 7-15/8 (SU-PS4)
Daniele Vittorio Genner, Milano, 7-22/8 (SU-PS4-id) (d)
Camilla Borud Strandhagen, Bergen, 7-22/8 (SU-PS4-id)(d)
Maxwell Stephens, London, 7-16/8 (SU)
Marie Louise, London, 7-16/8 (SU)
Charlotte Szász, Berlin, 7-15/8 (SU)
Anders Hvam Waagø, Copenhagen, 7-15/8 (SU)
Lina Hermsdorf, Munich, 7-14/8 (SU)
Teresa Gillespie, London, 7-15/8(SU)
Rachel-Rose O'Leary, London,7-15/8(SU)
Johanna Malm, Oslo, 7-13/8 (SU)(d)
Olof Runsten, Oslo, 7-13/8 (SU)(d)
David Bremner, Berlin, 7-15/8 (SU)
Anna Gaïotti, Paris, 8-23/8 (SU)
Leah Landau, Berlin, 8-29/8 (SU-PS4/ID/RD)
Sascha Pohflepp, San Diego, 8-15/8 (SU-PS4)
Tessa Zettel, Sydney, 8-15/8 (SU-PS4)
Eleanor Bauer, Brussels, 8-15/8 (SU-PS4) (d)
David Van Dijcke, Brussels, 8-15/8 (SU-PS4) (d)
Annie Dorsen, New-York, 8-15/8 (SU)
Amy Pennington, Seattle, 8-15/8 (SU-PS4)
Blake Seidenshaw, London, 8/8-5/9 (SU)
Samir Sellami, Berlin, 8-14/8 (SU)
Chad McLachlan, Sidney, 8/8-7/9 (SU)
Uri Turkenich, Stockholm, 8-25/8 (SU)
Greta Bernotaitė, Vilnius, 8/8-5/9 (SU)
Deborah Birch, Paris, 6-22/8 (SU)
Anna Mikkola, Berlin, 8-15/8 (SU)
Liam Warren, Aix-en-Provence, 8-22/8 (SU only ID)
Auridas Gajauskas, Vilnius, 8-15/8 (SU)
Sami Khatib, Beirut, 8-15/8 (SU)
Lucie Mercier +1, London, 8-15/8 (SU)
Anna Longo, Paris, 9-12/8 (SU)
Sam Jackson, London, 11-20/8 (SU)
Marilisa Cosello, Rome, 12-24/8 (SU)
Lola de la Mata, London, 13-25/8(SU-id)
Nina Garcia, Paris, 13-15/8 (SU)
Florin Flueras, Bucharest, 13-20/8 (SU)(d)
Alina Popa, Bucharest, 15-20/8 (SU)(d)
Juana del mar Jimenez Infante,Mexico City, 12-18/8 (SU)
Miri Davidson, London, 12/13/8(SU)
Frankie Snowdon, Melbourne, 14-22/8 (SU-id)
Rachael Dichter, 14-23/8 (SU-id)
Anna Ourø, Copenhagen, 15-30/8 (SU-id-RD)
Amalia Kasakove, Copenhagen,15-30/8 (SU-id-RD)
Naya Moll, Berlin, 15-22/8 (SU-id)
Louise Pousette, Paris, 15-22/8 (SU-id)(ds)
Sandra Liaklev Andersen, London, 15-22/8 (SU)
Emilia Gasiorek, London, 15-22/8 (SU)
Snorre Hansen, London, 15-22/8 (SU)
Adriana, Bucharest, 15-19/8 (SU)
Imre Vass, Moscou, 15-22/8 (SU)
Salka Ardal Rosengren, Bruxelles, 15-24/8 (SU)(d)
Andrew Hardwidge, London,15-18/8 (SU)(d)
Bryana Fritz, Bruxelles, 15-24/8 (SU)
Henrike Kohpeiss, Frankfurt, 15-22/8(SU)
Else Tunemyr, Frankfurt, 15-22/8(SU)
Christopher Wickenmeier, Frankfurt, 15-22/8(SU)
Catalina insignares, Frankfurt, 15-22/8(SU)
Agnieska Kryst, Warsaw, 15-19/8 (SU) (t)
Marta Ziolek, Warsaw, 15-19/8 (SU) (t)
Katarzyna Sikora,Warsaw, 15-19/8 (SU) (t)
Isolde Daun, Berlin, 15-22/8(SU)
Ellen Söderhult, Oslo, 15-21/8 (SU)
Sara Ostertag, Vienna, 16-22/8 (SU-id)
Magdalena Leite,Berlin, 16-22/8 (SU-id)(d)
Anibal Conde, Berlin, 16-22/8 (SU-id)(d)
Laura Enguidanos, Madrid, 16-22/8 (SU-id)(ts)
Ainhoa Hernández, Madrid, 16-22/8 (SU-id)(ts)
Andrea Rodrigo, Madrid, 16-22/8 (SU-id) (ts)
Veronique Langlott, Antwerp, 16-22/8 (SU)
Olivia Riviere,Paris, 16-22/8 (SU-id)(ds)
Angela Goh, Sydney, 16-22/8 (SU-id)
Katrine Staub Larsen, Berlin, 16-22/8 (SU)
Barbara Matthews, Santiago de Chile, 16-27/8 (SU)
Karis Zidore Christensen, London, 16-22/8 (SU)
Virginie Durant, Paris, 16-26/8
Vincent Haramboure, Paris, 16-21/8 (SU)
Johanne Merke, Berlin, 16-22/8 (SU)
Xenia Taniko Dwertmann, Berlin, 16-22/8 (SU)
Sun-Tzu Dunmore, New-York, 16-22/8 (SU)
Fleurette Séguret, Tours, 16-23/8 (SU)(ds)
Crystal Sasaki, Oakland,16-23/8 (SU) (ds)
Maryanna Lachmann,Berlin, 16-22/8 (SU)
Carima Neusser, Frankfurt, 16-27/8 (SU)
Zuzanna Ratajczyk, Berlin, 16-29/8(SU)(d)
Eoghan Ryan, Warsaw, 16-29/8(SU)(d)
Lea Vendelbo Petersen, Copenhagen 16-22/8 (SU)
Neda Sanai, Stockholm, 16-28/8 (SU)
Kenza Sandra Boda, Berlin, 16-28/8 (SU)
Joanna Spinks, Dublin, 17-23 (s)
Mira Jo Hirtz, Tel Aviv, 17-22/8 (SU)
Roni Katz, Berlin, 17-22/8(SU)
Clemence Dieny, Berlin, 17-20/8(SU)
Ivey Wawn, Berlin, 18-22/8(SU)
Nina Garcia, Paris, 19-21/8 (SU)
Anya Kravchenko, Montpellier, 19-28/8 (SU)
Tessa Broadby, Melbourne, 19-29/8 (SU)
Thomas Dupal, Paris, 19-22/8 (SU)
John Hoobyar, Berlin, 19-25/8 (SU)
Mélanie Matthieu, Zürich, 20/8-1/9 (SU)
Jonathan Daza Ospina, Zürich, 20/8-26/8 (SU)
Samuel Koch, Zürich, 20/8-1/9 (SU)
Carmen Kirschner, Vienna 21-28/8 (couch21)
Maria Kirschner, Vienna 21-28/8
Soizick Jaffre, Paris, 22-28/8
Mark Haanstra, Amsterdam, 22-25/8 (ds)
Gerri Jäger, Amsterdam, 22-25/8(ds)
Nora Fischer,Amsterdam, 22-25/8(s)
Stefan Govaart, Brussels, 22-31/8 (SU)
Liza Baliasnaja, Vilnius, 22-31/8 (SU)
Sebastiaan Boersma, Groningen, 22-30/8 (SU)
Madhav Agarwal, New Dehli, 22-27/8 (SU)
Sandra Cuesta, Madrid, 23-29/8 (SU) (ds)
Jorge Nunez, Bilbao, 23-29/8 (SU) (ds)
Stine Sampers, Bruxelles, 23-29/8 (SU)
Indré Gin, Stockholm, 23-27/8 (SU)
Larraitz Torres, Madrid, 23-29/8 (SU) (ds)
Alejandra Pombo, Madrid, 23-29/8 (SU) (ds)
Connie Witham, London, 23-30/8 (SU)
Sebastiaan Boersma, Brummen, 23-29/8 (SU)
Mara Oscar Cassiani, Brussels, 23-29/8 (SU)
Flora Wellesley Wesley, London, 23-29/8 (SU)
Dina Khuseyn, Bordeaux, 23-28/8 (SU)
Bryan Campbell, Paris, 23-28/8 (SU)
Nicolas Siepen, Berlin, 25/8-5/9 (SU)
Dingdingdong, Valérie Pihet, 11 pers, Paris 26-28/8 ( 9s,1d 101103)
Lucie Tuma, Zurich, 26/8-1/9 (SU)
Guillaume Theaudiere, Paris, 26-30/8(SU)
Hans Van den Broeck, Brussels, 28/8-3/9
Tessa Martin, Brussels, 28/8-3/9
Jake Ingram-Dodd, Brussels, 28/8-3/9
Rob Hayden, Brussels, 28/8-3/9
Olivia Fairweather, London, 29/8-6/9 (SU)(d)
Haydn Appelby, London, 29/8-6/9 (SU)(d)
Guillaume Ollendorff, Paris, 29/8-5/9 (SU)
Alexandra Gruebler, Berlin, 30/8-9/9 (SU)
Iain Campbell, London, 29/8-5/9 (SU)
David Bremner, Kent, 29/8-6/9 (SU)
Nick Walters, Victoria, Australia, 30/8-11/9 (SU-M)
Christopher Willes, Toronto, 30/8-11/9 (SU-mu)
Ana Berkenhoff, Berlin, 30/8-5/9(SU-mu)
Christiane Huber, Genevan 30-31/8-5/9 (SU-mu)
Julia Giertz, Munich, 30/8-5/9(SU-mu)
Christopher Willes,Montreal, 30/8-15/9 (SU-mu)
Annie Dorsen, New-York, 30/8-5/9 (SU)
Blake Seidenshaw, London, 30/8-15/9 (SU-mu)
Andrej Novikov, Rostock, 30/8-5/9 (SU)
Gabriella Forzelius, Berlin, 30/8-5/9 (SU)
Eugene von Rosen, Stockholm, 30/8-5/9(SU)
Camille Simonney, Paris, 31/8-5/9 (SU)
François Deppe, Bruxelles, 2-5/9(SU)
Louis Ziegler, Bruxelles, 2-5/9(SU)(d)
Sarah Deppe, Bruxelles, 2-5/9(SU)(d)
Ian-Elfinn Rosiu,Bruxelles, 2-5/9(SU)
Corentin Faure,, Bruxelles, 2-5/9(SU)
Gunilla Heilborn, Stockholm, 5-11/9
Kim Hiorthøy, Stockholm, 5-11/9
Sigrist Maria, Geneva, 5-11/9
Daiva Tubutyte, Vilnius, 6/9-6/10
Iffy Tillieu, Bruxelles, 7-14/9
Liza Penkova, Laeken, 8-15/9
Sue Yeon Youn, Laeken, 8-15/9
Kleinkoor Amsterdam, Leticia Matamala, 23pers. 8-11/9
Bono Lange, Amsterdam, 8-20/9
Ivey Wawn, Sydney, 9-15/9
Abhilash Ningappa, New Dehli, 9-17/9
Megan Payne,Melbourne, 9-16/9
Elinor Salomon, Tel-Aviv, 10-24/9
Persis Bekkering, Amsterdam, 11/9-1/10
Thomas Ryckewaert, Brussels, 11-14/9
Lucile Dupraz, Zurich, 12-17/9
Mandoline Whittlesey, Paris, 3pers., 14-17/9
Geoffrey Le Guilcher, Paris, 15-22/9
Johann Zarca, Paris, 15-22/9
Xavier Guignard, Paris, 15-22/9
Thomas Huet, Paris, 15-19/9
Delphine de Pury, Paris, 15-22/9
Yorick Stam, Amsterdam, 16-26/9
Claire Savina, Paris, 19/9-10/10
Marcus Doverud, Stockholm, 19/9-1/10
Chris Swoon, Zagreb, 19-28/9
Mariska de Groot, The Hague, 20/9-9/10
Lionel Guilleminot, Paris, 22/9-10/10
Corrida Repp, Portland, 22-30/9
Chris Simon, Paris, 22-26/10
Chloé Thomas, Paris, 23-28/9
Gabriel Catrin, Paris, 23-26/9
Ictus, Jean-Luc Plouvier, Brussels, 5-6pers 24-27/9
Eugène van Haaren, Culemborg, 24/9-10/10
Irene de Craen, Hoorn, 25-27/9
Macklin Kowal, Philadelphia, 26-30/9
Laurent Prost, Paris, 26/9-7/10
Robert M Ochshorn, Los Angeles, 28/9-7/10
Jan PC, Berlin, 28/9-7/10
Sebastian PC, Berlin, 28/9-7/10
Lucile Dupraz, Zurich, 29/9-3/10
Bryan Campbell, London, 29/9-4/10
Bâtard festival, Michiel Vandevelde, Brussels, 20 pers, 30/9-2/10
gilly Lange, London, 1-8/10
Sidney Vollmer, Amsterdam, 2-10/10
Stef Brans, Utrecht, 2-8/10
Annick Kleizen, Amsterdam, 2-9/10
Olivia Lioret, Paris, 3-5/10
Olivia Lioret, Paris, 3-5/10
Hélène Paris, Reims, 3-12/10
Wieger Windhorst, Amsterdam, 4-14/10
Teresa Gillespie,Dublin, 6-13/10
Nadia Barrientos, Paris, 7-10/10
Joke Menssink, Amsterdam, 9-16/10
Charlotte Szász, Berlin, 9-15/10
Egal Gruss, Tel-Aviv, 10-18/10
Lucile Dupraz, Zurich, 10-17/10
Michiel Nieuwma, Gent, 12-24/10
Andrew de Freitas, Frankfurt, 13-17/10
Meghan Edwards, Berlin, 13-17/10
Ariane Loze, Brussels, 14-19/10
Gabriel Catren, Paris, 14-17/10
Maire Amachoukeli, Paris, 15-16/10
Vincent Mariette, Paris, 15-16/10
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 15/10-8/11
Gennaro Lauro, Paris, 15-18/10
Bonno Lange, Amsterdam, 15-22/10
Suus van den Akker, Amsterdam, 15-21/10
Ghislaine Parent,le groupe Tacuabé, Paris, 7 pers., 19-24/10
Marion Uguen, Paris, 19-23/10
Grégoire Paultre, Paris, 15/10-15/12
Laurent Prost, Paris, 20/10-20/11 (PS4)
Louis Morelle, Paris, 22/10-12/12
Roman Petrouchine, St.Petersburg, 22/10-1/11
Baya Bellanger, Paris, 3 pers. 22-23/10
Ingrid Wender, Amsterdam, 23-29/10
Mélanie Vuillet, Lille, 28-31/10
Gabrielle Deydier, Paris, 24/10-14/11
Marielle Pelissero, Paris, 28/10-3/11
Emily Barnett, Melbourne, 28-30/10
Bojana Cvejic, Brussels, 29/10-5/11(PS4)
Baya Bellanger, Paris, 29/10-1/11
Anne Fleur Delaistre, Paris, 29-31/10
Perrine Bailleux, Paris, 30/10-4/11 (PS4)
Norbert Pape, Frankfurt, 30/10-7/11 (PS4)
Fabienne Gonzales, Paris, 30/10-3/11
Gaspar Claus, Paris, 30-31/10
Marielle Pelissero, Paris, 31/10-3/11
Mira Adoumier, Berlin, 1/11-4/12
Alex Knight, London, 1-10/11
Paula Van Erven, Amsterdam, 1-30/11 (PS4)
Xavier Guignard, Paris, 1-7/11
Clara Tellier Savary, Paris, 1-6/11
Annick Kleizen, Amsterdam, 1-15/11(PS4)
Harm Peter Smilde, Culemborg, 2/11-12/11
Christoffer Danielsson, Oslo, 2-16/11
Vilje Celin Kern Vestenfor, Oslo, 2-16/11
Vanessa Ohlraun, Oslo, 2-11/11
PS4, Philosophie St.Erme, 3-8/11
Matt Hare, Saint-Erme, 3-8/11 (PS4)
Ben Woodard, Saint-Erme, 3-8/11 (PS4)
Austin Gross, Paris, 3-8/11 (PS4)
Silvia Mollicchi, London, 3-8/11 (PS4)
Oli Surel, Paris, 3-8/11 (PS4)
Inigo Wilkins, London, 3-5/11 (PS4)
Elie Ayache, Paris, 3-8/11 (PS4)
Anne-Françoise Schmid, Paris, 3-8/11 (PS4)
Eleanor Bauer, Brussels, 3-7/11(d)(PS4)
David Van Dijcke, Brussels, 3-7/11(d)(PS4)
Marie Louise Krogh, London, 3-8/11 (PS4)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 3-7/11 (PS4)
Mathieu d'Alexis, Dijon, 3-7/11 (PS4)
Benjamin Kahn, Berlin, 3-8/11 (PS4)
Anna Longo, Paris, 3-6/11 (PS4)
David Bremmer, Londres, 3-8/11 (PS4)
Gabrien Catren, Paris, 3-7/11 (PS4)
Norbert Pape, Frankfurt, 3-8/11 (PS4)
Flora Katz, Paris, 3-8/11(PS4)
Marion Uguen, Paris, 3-17/11
Maria Snoek, Utrecht, 3-8/11
Jan van Ophuijsen, Utrecht, 3-6/11
Tessa Zettel, Paris, 4-9/11 (PS4)
Sara van der Heide, Brussels, 5-8/11
Emily Barnett, Paris, 5-7/11
Hugo Hedberg, Oslo, 6-16/11
Ingvild Isaksen, Oslo, 8-13/11
Sanford McCoy, Paris, 8-11/11
Sylvain Ollivier, Paris, 10-13/11
Centre de Recherches Interdisciplinaires, Paris, 21 pers, 10-13/11
Isabelle Blanchard Demarcy, St.Erme, 3pers. 10-13/11
Yann Joussein, Paris, 10-13/11
Persis Bekkering, Amsterdam, 11-17/11
Adriano Jensen Wilfret, Copenhagen, 12-14/11
Emma Daniel, Oslo, 12-14/11
Margot Simonney, Paris, 12-21/11
Geoffrey Le Guilcher, Paris, 13-15/11
Olivier Normand, Paris, 13-15/11
Hélène Iratchet, Paris, 14-18/11
Christine Desmedt, Brussels, 14-18/11
Agathe Anne, Paris, 14-19/11
Deborah Birch, Sydney, 14-17/11
Maialen Eyherabide, Brussels, 15-18/11
Daan Oostveen, Amsterdam, 15-22/11
Laura Oriol, Paris, 16-24/11
Bo van Houwelingen, Amsterdam, 17-27/11
Roni Katz, Tel Aviv, 20-23/11
Charlotte Szasz, Berlin, 20/10-24/11
Charlotte Tolo, Paris, 21-25/11
Nelly Paubel, Paris, 21-25/11
Marie Rousseaux, Paris, 21-25/11
Mathilde Rousseaux, Paris, 21-25/11
Céline Robineau, Paris, 21-25/11
Céline Auclair, Paris, 21-25/11
Evelyne Vilaine, Paris, 21/11-23/12
Jos l mckain, New-York, 21-23/11
Joelle Dimbour, Paris, 21-25/11
Emily Barnett, Paris, 22-26/11
Wolfert Brederode, Den Haag, 23-27/11
Lucile Dupraz, Paris, 23/11-9/12
Marion Uguen, 26/11-23/12
Roel Wouters, Amsterdam, 27-29/11
Roel Wouters, Amsterdam, 27-29/11
Laura Maurer, Amsterdam, 27-29/11
Charles Aubin, Fondation GL, 27-29/11
Lucy Beech, Fondation GL, 27-29/11
Anna Colin, Fondation GL, 27-29/11
Danielle Dean, Fondation GL, 27-29/11
Kenny Duncan, Fondation GL, 27-29/11
Hicham Khalidi, Fondation GL, 27-29/11
Paul Maheke, Fondation GL, 27-29/11
Jumana Manna, Fondation GL, 27-29/11
François Quintin, Fondation GL, 27-29/11
Apass, Brussels, 20 pers, 28/11-4/12
Danielle Freakley, Sydney, 29/11-5/12
Serge Irlinger, La Rochelle, 1-11/12
Rania El-Chanati, Maison-Alfort, 1-11/12
Persis Bekkering, Amsterdam, 1-9/12
Flora Katz, Paris, RNNAO, 2-6/12
Rochelle Goldberg, New-York, RNNAO, 2-6/12
Hélène Bertin, Paris, RNNAO, 2-6/12
Morgan Courtois, RNNAO, Paris, 2-6/12
Pierre Paulin, Paris, RNNAO, 2-6/12
Eva Barto, Paris, RNNAO, 2-6/12
Tristan Garcia, RNNAO, Paris, 2-6/12
K.r.m. Mooney, San Francisco, RNNAO, 2-6/12
Matthias Tuma, Genève, 3-11/12
Benjamin Kahn, Berlin, 4-8/12
Cherich Manzo, Berlin, 4-8/12
Clémence de La Tour du Pin, Paris, 5-21/12
Maialen Eyherabide, Bruxelles, 6-9/12
Vera Otte, The Hague, 6-16/12
Inigo Wilkins, London, 6-13/12
Vincent Bijllaardt, Amsterdam, 8-18/12
Dagmar Blommaert, Amsterdam, 9-11/12
Kolja van Zwoll, Amsterdam, 11-15/12
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 11-15/12
Rieneke de Man, Amsterdam, 11-15/12
Harm Peter Smilde, Culemborg, 12/12-22/12
Jessy Kate Schingler, Amsterdam, 13-22/12
Terence Diamond, New York, 18-22/12
Willem de Wolf, Amsterdam, 19-23/12
Myriam Van Imschoot, Amsterdam, 19-23/12
Christopher Matthews, London, 19-24/12
Janine Harrington, London, 19-24/12
Mireille Pioche, Paris, 20/12-2/1 (WUM)(d)
Vincent Hodin, Paris, 20-22/12 (d)
Inigo Wilkins, London, 21/12-5/1 (WUM)
Valentina Desideri, Amsterdam, 21/12-21/1 (WUM)
Danielle Freakley, Victoria, 21/12-15/1 (WUM)
Marcus Doverud, Stockholm, 22/12-6/1 (WUM)
Anna Gaïotti, Paris, 22-24/12
Gabriel Catren, Paris, 23/12-2/1 (WUM)
Kyra Kaisla, Berlin, 23/12-5/1 (WUM)
Max Turnheim, Paris, 24-26/12
Chloé Thomas, Paris, 23/12-2/1 (WUM)(t)
Laura Leker, Paris, 26/12-2/1 (WUM)(t)
Lucie Leker, Berlin, 26-30/12 (WUM)(t)
Fernanda Libman, Berlin, 24/12-6/1 (WUM)
Rosie Sommers, World, 24/12-22/1(WUM)
Katrina Burch, La Hague, 24/12-3/1, (WUM)(d)
Donatas Tubutis, La Hague, 24/12-3/1, (WUM)(d)
Cyril Rafael Visilyev, Paris, 24-28/12
Joke Menssink, Amsterdam, 25/12-3/1(WUM)
Annette Kuipers, Amsterdam, 25/12-3/1(WUM)
Begüm Erciyas, Berlin, 25/12-3/1 (WUM)
Christian Topfner, St.Erme, 25/12-5,6/1 (WUM)
Ameen Mettawa, Orlando, 25/12-3/1 (WUM)
Tessa Zettel, Sydney, 26/12-3/1 (WUM)
Persis Bekkering, Amsterdam, 26-12-3/1 (WUM)
Jennifer Lacey, London, 26/12-3/1 (WUM)
Emilia Giudicelli, Roma, 26/12-3/1 (WUM)
Virginie Durand, Paris, 26/12-6/1 (WUM)
Emma Daniel, Paris, 26/12-9/1 (WUM)(d)
Adriano Wilfert Jensen, 26/12-9/1 (WUM)(d)
Samuel Hertz, Berlin, 26/12-7/1 (WUM)(d)
Maryanna Lachman, Berlin, 26/12-7/1 (WUM)(d)
Conrad Hamilton, Seattle, 26/12-2/1 (WUM)
Olivier Surel, Berlin, 26/12-3/1 (WUM)
Loic Hecht, St. Erme, 26/12-3/1 (WUM)
Dan Lucas, 26/12-3/1 (WUM)
Norbert Pape, 26/12-9/1 (WUM)
Grégoire Paultre, Paris, 26/12-3/1 (WUM)
Olivia Fairweather, London, 26/12-3/1 (WUM)(d)
Haydn Appleby, London, 26/12-3/1 (WUM)(d)
Jassem Hindi, Berlin, 27/12-4/1(WUM)
Laurent Prost, Paris, 27/12-28/2 (WUM)
Marion Uguen, Paris, 27/12-30/1 (WUM)
Nicholas Quinn, Vienna, 27/12-3/1 (WUM)
Anya Kravchenko , Moscow, 27/12-7/1 (WUM)
Claire Savina, Paris, 27/12-2/1 (WUM)(d)
Cameron Lange, Paris, 28/12-2/1 (WUM)(d)
Caroline Bijl, Amsterdam, 27/12-3/1 (WUM)
Tamir Eting, Tel-Aviv, 27/12-2/1 (WUM)(s)
Lion Blau, Frankfurt, 27/12-2/1 (WUM)(s)
Louis Morel, 27/12-2/1 (WUM)(d)
Hélène Paris, Reims, 26/12-3/1 (WUM)(d)
Austin Gross, 26/12-26/1 (WUM)
Guillaume Rouleau, Paris, 27-31/12 (WUM)
Rikkert van Huisstede, Antwerp, 28/12-3/1 (WUM)
Jan Lietaert, Evergem, 28/12-2/1 (WUM)
Flora Katz, Paris, 28/12-3/1 (WUM)
Angelica Falkeling, Rotterdam, 28/12-3/1 (WUM)
Frida Sandstrom, Berling, 28/12-3/1 (WUM)
Ed Clive, Liverpool, 28/12-2/1 (WUM)(d)
Fiona James, Liverpool, 28/12-2/1 (WUM)(d)
Marielle Pelissero, Paris, 28/12-2/1 (WUM)
Charlotte Szasz, Berlin, 28/12-2/1 (WUM)(d)
Richard Frater, Berlin, 28/12-2/1 (WUM)(d)
Xenia C I Vitos, Berlin, 28/12-3/1 (WUM)
Ash Bulayev, Rio de Janero, 28/12-3/1 (WUM)
Marijn Ottenhof, Amsterdam, 28/12-3/1 (WUM)(d)
Casper Schipper, Amsterdam, 28/12-3/1 (WUM)(d)
Marguerite van Sandick, 28/12-3/1 (WUM)
Lutz Albrecht, Berlin, 28/12-3/1 (WUM)
Simon Asencio, Bruxelles, 28/12-3/1 (WUM)
Vera Piechulla, Berlin, 28/12-2/1 (WUM)(s)
Karolina Kusmina, Berlin, 28/12-2/1 (WUM)(s)
Matt Hare, London, 28/12-15/1 (WUM)(d)
Silvia Mollicchi, Roma, 30/12-3/1 (WUM)(d)
Gilly Karjevsky, Berlin, 28/12-3/1 (WUM)
Mira Adoumier, Berlin, 28/12-11/1 (WUM)(d)
Sami Khatib, Berlin, 28/12-3/1 (WUM)(d)
Andrea Maurer, Berlin, 28/12-4/1 (WUM)
Grégory Castéra, Paris, 28/12-4/1 (WUM)
Anne-Marieke Samson, Amsterdam, 2 pers., 28/12-3/1 (WUM)(s)
Frida Sandström, Oslo, 28/12-3/1 (WUM)
Marie-Louise Krogh, London, 28/12-3/1 (WUM)
Monika Lipšic, Vilnius, 28/12-2/1 (WUM)
Lili M. Rampre, Brussels, 29/12-6/1(WUM)(s)
Esteban Donoso, Brussels, 29/12-6/1(WUM)(s)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 29/12-8/1 (WUM)(d)
Mathieu d'Alexis, Dijon, 29/12-8/1 (WUM)(d)
Andrew Hardwidge, Londres, 29/12-3/1 (WUM)(d)
Salka Ardal Rosengren, Bruxelles, 29/12-3/1 (WUM)(d)
Else Tunemyr, Giessen, 29/12-3/1 (WUM)(s)
Catalina Insignares, Giessen, 29/12-2/1 (WUM)(s)
Laurent-David Garnier, Bruxelles, 29/12-2/1 (WUM)
Gery Georgieva, London, 29/12-3/1 (WUM)(d)
Louis-Jack Horton-Stephens, London, 29/12-3/1 (WUM)(d)
Stav Yeini, Brussels, 29/12-3/1 (WUM)
Stefan Govaart, Berlin, 29/au12-9/1 (WUM)
Carina Premer, Frankfurt, 30/12-3/1 (WUM)
Jean-Baptiste Labrune, Paris, 30/12-1/1 (WUM)
Goda Budvytyte, Brussels, 30/12-2/1 (WUM)
Rossella Biscotti, Brussels, 30/12-2/1 (WUM)
Alex Reynolds, Brussels, 30/12-2/1 (WUM)
Viktorija Rybakova, Brussels, 30/12-2/1 (WUM)
Laure Ferraris, Paris, 30/12-5/1 (WUM)
Egle Budvytyte, Amsterdam, 30/12-2/1 (WUM)
Veronica Valentini, Paris, 30/12-2/1 (WUM)(s)
Vincent Verlé, Paris, 30/12-2/1 (WUM)(s)
Terence Diamond, New York, 2pers., 30/12 (WUM)(s)
Margot Simonney, Paris, 31/12-31/01 (WUM)
Anni Tamminen, Paris, 31/12-2/1 (WUM)
Jessica Matheson, Melbourne, 1-9/1(WUM)