List of guests PAF in 2014

RESERVATIONS 2014
Céline Cartellier, Berlin, 3-10/1
Aaron Schuster, Berlin, 3-29/1
Olivia Webb, Melbourne, 6-10/1
Mylène Benoit, Paris, 7-11/1
Stéphanie Barbier, Paris, 11-29/1
Julie Menut,Paris, 11-17/1
Charlotte Azan, Paris, 11-17/1
Clarissa Sacchelli, Rome, 18-22/1
Anna Gaiotti, Lyon, 18-23/1
Emma Daniel, Paris, 24-30/1(d)
Satya Roossens, Brussels, 24-26/1
Riina Huhtanen,Brussels, 24-26/1
Adriano Jensen, Amsterdam, 26-29/1(d)
Geert Opsomer, Bruxelles, 26-30/1
Malinca Verwiel, Weesp, 10 pers. 31/1-2/2
Julie Menut, Paris, 1/2-3/3
Akseli Virtanen, Helsinki, 2/2-5/2
Peter Pal Pelbart, Sao Paulo, 2/2-6/2
Guus Diepenmaat, Bruxelles, 3-7/2
Anouk Friedli, Bruxelles, 3-7/2
Pim Cornelussen,Bruxelles, 3-7/2
Lena Ivros,Bruxelles, 3-7/2
Demarcey, Reims, 6-9/2 (d)
Uguen Marion, Paris, 11-17/2
Fiona James, London, 12-20/2
Yvo Greweldinger, Rotterdam, 16-23/2
Maru Mushtrieva, Moscow, 16/2-2/3
Diego Governatori, Paris, 16-20/2
Anna Gaiotti, Paris, 18-25/2
Anima Project, Juliette Mosconi, Paris 3pers 19/2-24/2
Renée van Marissing, Amsterdam, 19-27/2
Clara Saito, Amsterdam, 20-25/2
Julien Chamla, 3 pers, Paris, 22-25/2(c)
Susanne Grau, Cologne, 23/2-1/3
Vincent Thomasset, Lille, 23-28/2
Mayaan Danoch, Tel-Aviv, 23/2-7/3
Vera Mota, Porto, 24/2-8/3
Veronike Hinsberg, Berlin, 24/2-15/3
Annie Dorsen, New York, 24-28/2
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers. 25-27/2
Santiago Francoise, Paris, 25/2-25/3
Charlotte Azan, Paris, 25/2-1/3
Eleonore Pascolini, Paris, 25-28/2
Susan Ploetz, Berlin, 1-15/3
Ive J.K. Leemans, Antwerpen, 2-8/3
Lisa Hinterreithner, Vienna, 3-12/3
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers.4-6/3
Adrien Monfleur, Paris, 5-15/3
Vincenzo Carta,Paris, 5-15/3
Wendy Van Wynsberghe, Brussels, 9-15/3(d)
Wauter Mannaert, Brussels, 9-15/3(d)
Kévin Noguès Paris, 10-14/3
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers.11-13/3
Liisa Pentti, Helsinki, 12-22/3
Liisa Risu, Helsinki, 12-22/3
Xavier Le Roy,Paris, 12-16/3
Dan Lucas, San Francisco, 13/3-10/4(sm)
Anwar Taha, Gothenborg, 13-20/3
Maria Taha, Gothenborg, 13-20/3
Anna Colin, Londres,13-16/3
Laurence Taylor, Londres,13-16/3
Andrea Francke, Londres,13-16/3
Charlie George, Londres,13-16/3
Eva Rowson, Londres,13-16/3
Graham Reid, Londres,13-16/3
Jonathan Hoskins, Londres,13-16/3
Lisa Skuret, Londres,13-16/3
Lucy Beech, Londres,13-16/3
Matthew de Kersaint Giraudeau
Ross Jardine, Londres,13-16/3
Tommy Ting, Londres,13-16/3
Yemi Awosile, Londres,13-16/3
Esther Salmona, Londres,14-16/3
Guillaume Fayard,Londres,14-16/3
Virginie Bobin, Rotterdam, 14-16/3
Anmar Taha, Iraqi Bodies, Gotheborg, 13-20/3
Anmar, Iraqi Bodies, Gotheborg, 13-20/3
Fiona James, Ramsgate, 17-29/3
Marjana Krajac, Zagreb, 17-7/4(SM)
Alma Toaspern, Bruxelles, 17-20/3
Bryana Fritz, Bruxelles, 17-20/3
Ben van Buren, Bruxelles, 17-20/3
James McGinn, Bruselles, 18-20/3
Sonja Pregrad, Zagreb, 18-27/3
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers.18-20/3
Gillian Hawkins, Portsmouth, 19-26/3
Perrine Bailleux, Amsterdam, 20/3-10/4(SM)(d)
Atlanta Eke, Sidney, 21/3 -7/4(SM)
a.pass, Brussels, 20 pers. 22-28/3
Linda Blomquist, Stockholm, 22-24/3
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers.25-27/3
Raphael Vanioli, Amsterdam 27/3-5/4(SM)(d)
Amy Ireland, Sidney, 27/3-7/4(SM)
Tom Engels, Giessen, 28/3-8/4(SM)
Assunta Ruocco, Milan, 28/3-8/4(SM)
Yves Mettler, Berlin, 28/3-2/4(SM)(d)
Alice Chauchat, Berlin, 2-7/4(SM)(d)
Nicolas Siepen, Berlin, 28/3-11/4 (SM)(d)
Thelma Bonavita, Sao Paulo, 28/3-11/4 (SM)(d)
University of Tromsø, Academy of contemporary art 28/3-11/4, 9 pers (SM)
Valentina Desideri, St-Erme, 29/3-7/4(SM)(d)
Raimundas Malašauskas, Vilnius, 29/3-7/4(SM)(d)
Katie Ward, Montreal, 29/3-5/4(SM)
Xinlin Song, Sjanghai,29/3-7/4(SM)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 29/3-7/4(SM)(d)
Mathieu Alexis, Dijon, 29/3-7/4(SM)(d)
Sam Forsythe, Frankfurt, 29/3-7/4(SM)(d)
Franziska Aigner, 29/3-7/4(SM)(d)
Annie Dorsen, 29/3-7/4(SM)
Linnea Martinsson, Stockholm,29/3-7/4(SM)
Sandberg Institute, Amsterdam, 12 pers. 29/3-7/4(SM)
Fiona James, London, 29/3-7/4(d)(SM)
Ed Clive, London, 29/3-7/4(d)(SM)
Anna Gaiotti, Paris, 29/3-7/4(SM)
Liv Strand, Stockholm, 29/3-7/4(SM)(d)
Emelie Johansson, Stockholm, 29/3-7/4(SM)(d)
Carina Premer, Frankfurt, 29/3-7/4(SM)
Katrina Burch Joosten, London,29/3-7/4(SM) (d)
Lendl Barcelos, London, 29/3 - 7/4 (SM) (d)
Yaari Shalem, Tel Aviv, 29/3-7/4(SM)
Jia-Yu Corti, London,29/3-7/4(SM)
Elias Akesson, Stockholm, 29/3-26/4 (SM)
Siri Hjorton Wagner, Stockholm, 29/3-7/4(SM)
Siegmar Zacharias, Berlin, 29/3-7/4(SM)
Katja Čičigoj, Ljubljana,29/3-7/4(SM)
Irina Gheorghe, Bucharest, 29/3-7/4(SM)
Alina Popa, Bucharest, 29/3-7/4(SM)(d)
Florin Flueras, Bucharest, 29/3-7/4(SM)(d)
Guillaume Ollendorff, Berlin, 29/3-7/4(SM)
Eliisa Eravalo, Stockholm, 29/3-7/4 (SM)
Pedro Moraes, Rio de Janeiro, 29/3-7/4 (SM)
Berno Odo Polzer, Bruxelles, 29/3-7/4 (SM)
Sofia Ceasar, Amsterdam, 29/3-7/4 (SM)
Pontus Petterson, Stockholm, 29/3-7/4 (SM)
Eliisa Eravola, Stockholm, 29/3-7/4 (SM)
Enad Marouf, Damascus, 29/-7/4 (SM)
k.g.Guttman, Moscou, 29/3-7/4 (SM)
Dmitry Paranyushkin, Moscou, 29/3-7/4 (SM)(i)
Rebecka Stillman, Stockholm,29/3-7/4 (SM) (d)
Sandra Lolax, Stockholm, 29/3-7/4(SM)(d)
Ivar Furre Aam, Baiku, 29/3-7/4 (SM)
Pedro Moraes, La Paz, 29/3-7/4 (SM)
Lendl Barcelos, London, 29/3-7/4(SM)
Katja Čičigoj, Lubljana, 29/3-7/4(SM)
Diana Khamis, Beirout,29/3-7/4(SM)
Siegmar Zacharias, Berlin, 29/3-7/4(SM)
Emma Kim Hagdahl, Stockholm, 29/3-7/4(SM)(d)
Yoann Durant, Paris, 29/3-7/4(SM)(d)
Billy Bultheel, Frankfurt, 29/3-7/4(SM)
Roland Siegwald, Giessen, 29/3-7/4(SM)(ds)
Ana Berkenhoff, Giessen, 29/3-7/4(SM)(ds)
Kadri Noormets, Viljandi, 31/3-8/4(SM)(d)
Asia Bas, Warsaw, 29/3-7/4(SM)(d)
Christine Champneuf, Paris,29/3-7/4(SM)
Vivian Ziherl, Amsterdam, 29/3-7/4(SM)
Jesper Alvaer, Oslo, 29/3-7/4(SM)
Karina Sarkissova, Moscow, 29/3-7/4(SM)
Nestor Garcia Diaz, Madrid, 29/3-7/4(SM)
Simen Musæus, Frankfurt, 29/3-7/4(SM)
Stefan Apostolou-Hölscher, Frankfurt,29/3-7/4(SM)(d)
Maximilian Haas, Berlin, 30/3-7/4(SM)(d)
Marcus Doverud, Stockholm,
Isabelle Stengers, Brussels,(SM)
Eleanor Bauer, Brussels, 30/3-7/4(SM)
Daniela Bershan, Amsterdam/St Erme (SM)(d)
Michael Schmid, Bruxelles, 30/3-7/4(SM)(d)
Thomas Ryckewaert, Bruxelles, 7-12/4
Sibran Sampers, Bruxelles, 7-12/4
Loek de Bakker, Maastricht, 7-10/4
Claire Bender, Maastricht, 7-10/4
Tam Pontopidan, Berlin, 9-24/4(d)
Natassa, Berlin, 9-16/4(d)
Prisca Lobjoy, Paris, 11-17/4
Safia Benhaim, Bordeaux, 12-16/4
Jeanne Dreyfus Daboussy, Paris, 13-17/4
David Hendricks, Brussels, 13-25/4(d)
Sophie Hendricks, Brussels, 16-20/4(d)
Aaron Schuster, Berlin, 15/4-2/5
Veridiana Zurita, Bruxelles, 14-18/4
Bart van den Eynde,Bruxelles, 14-18/4
Julie Gouju, Montpellier, 14-22/4
Guillaume-Harry Francoise, Paris,3 pers.15-17/4
Grégoire Paultre, Paris 15-27/4
Marcel Osterop, Eindhoven, 15-22/4
Michiel Lieuwma, Eindoven, 15-22/4
Laure Ferraris, Paris, 18-21/4
Caroline Bijl, Amsterdam, 19-25/4
Amy Plum, Paris, 19-24/4
Melanie Jung, Frankfurt, 19-24/4
Nancy de Freitas, Chicago, 23/4-5/5
Julien Chamla, Paris, 21-25/4(c)
Bérénice Desnots, Paris, 21-24/4
Katalin Schaak, Vienna, 26/4-5/5
Isabelle Yafil, Beirut, 27/4-3/5
Laure Ferraris, Paris, 27-29/4
Hélène Bozzi, Paris, 5 pers, 29-30/5
Thomas Ryckewaert, Antwerp, 29/5-6/5
Katrina Burch Joosten, London,1-31/5
Frank Albers, Brussels, 1-5/5
Bernarde Dewulf, Antwerpen, 1-5/5
Carine Merlino, Paris, 1-5/5
Jean-Félix Marecaux, Bethune, 1-10/5
Reunion Het Heengaan, Pays-Bas, 10 pers. 2-5/5
Raga, Nienke, Natascha, Doenja, Marlijn, Floris, Michiel, Elisabeth, Lotte, Madeleine.
Alice Heyward, Melbourne, 2-16/5
Isabel Pinto, Lisbon, 5-14/5
Philippe Prouff,Paris, 5-15/5
Thomas Chaumont, Berlin, 5-15/5
Alice Heyward, Melbourne, 6-19/5
Isabel Pinto, Lisbon, 6-14/5
Scali DELPEYRAT, Paris, 9-12/5
Ysabelle Yafil, Paris, 9-12/5
Michaël Grébil, Paris, 12-17/5
Olivier Correia, Paris, 12-15/5
Stefano Harney, School for Study, 4 pers. 13-17/5
Matteo Mandarini, Amit Rai, and Ger Hanlon
Jules Herrmann, Berlin, 13-18/5
Jocelyn Jeandel, Paris, 15-19/5
Emilie Hermant, Paris, 15-19/5(d)
Emilie Hermant, Paris, 15-19/5(d)
Valerie Pihet, Paris,15-19/5
Maria Sideri, London, 16-22/5
Carrie Sha, Boston, 20/5-20/6
Dingdingdong, Valerie Pihet(d), 11 pers; 22-25/5
Isabelle Stengers, Vinciane Despret, Katrin Solhdju, Fabrizio Terranova, Vincent Bergerat(d), Fabien Siouffi, Alexandra Compain Tissier(d), Stéphanie Soudrain, Emilie Hache(d), Emilie Hermant, Jocelyn Jeandel.
Anne Collod, Paris, 24-25/5
Maarten Buyl, Antwerp, 25/5-2/6
David Hendricks, Brussels, 25-29/5
Jules Hermann, Brussels,27/5-22/6
Hélène Bozzi,Paris, 28-29/6
Olivia Csikytrnka,Paris, 28-29/6
Stephanie coudert,Paris, 28-29/6
Yves,Paris, 28-29/6
un maquilleur, Paris, 28-29/6
Malena Beer, Paris, 29/5-2/6
Astrid Menze, Budapest, 29/5-8/6 (E&0)
Elsewhere&Otherwise: 31/5-7/6:
with Red Vaughan Tremmel, Sadie Plant and
Daniela Bershan, Amsterdam/St Erme, (E&O)
Valentina Desideri, St. Erme, (E&O)
Raimundas Malasauskas (E&O)
Annick Kleizen, Amsterdam, (E&O)
Alice Tatge, London, (E&O)
Therese Steele (E&O)
Amanda Apetrea, Stockholm, (E&O)
Donatella Bernardi, Stockholm, (E&O)
Zoe Poluch, Stockholm, (E&O)
Katrina Burch Joosten, London, 31/5-7/7(E&O)
Chistoph Meierhans, Brussels (E&O)
Anna Rispoli, Brussels (E&O)
Pedro Moraes, Rio de Janeiro (E&O)
Isabelle Pauwelyn, Brussels (E&O)
Adva Zakai, Brussels (E&O)
Liv Bugge,Oslo (E&O)
Simon Speiser, Stuttgart, (E&O)
Jesper Alvaer, Oslo (E&O)
Aurélia Defrance, Berlin, (E&O)
Saara Hannula, Helsinki (E&O)
Haydée Marin-Lopez (E&O)
Anna Gaiotti, Paris, (E&O)
Rieke Vos (E&O)
Marcus Lindner(E&O)
Astrid Menze (E&O)
Nicolas Siepen (E&O)
Berno Polzer (E&O)
Marten Spanberg (E&O)
Fiona James, London (E&O)
Ed Clive, London (E&O)
Anne Juren, Vienna (E&O)
Arnaud Laprêt, Paris (E&O)
Reni Hofmüller, Graz (E&O)
Maria Kefirova, Montreal (E&O)
Josefin Arnell, Stockholm, (E&O)
Emma Tolander, Stockholm, (E&O)
Anders Jacobson, Stockholm, (E&O)
Ofelia Jarl Ortega, Stochkholm, (E&O)
Johnny Herbert, London (E&O)
Angus Buchanan-smith (E&O)
Yoann Durant (E&O)
Rūtenė Merkliopaitė (E&O)
Linda Priha (E&O)
Lisen Ellard (E&O)
Alexandra Tveit (E&O)
Anna Gaiotti, Paris, (E&O) -14/6
Godehard Giese, Berlin, 5-22/6
Sebastian Egert, Berlin, 5-22/6
Nicola Minssen, Berlin, 5-22/6
Jules Hermann sound, Berlin, 5-22/6
Brahim Fritah, Paris, 7-12/6
Askia Abdoulaye Traoré, Paris 7-13/6
Bojana Cvejic, Brussels, 9-12/6
Hana Erdman, San Francisco, 9-15/6
Alex Bishop-Thorpe, Adelaide, 10-15/6
Simon Jourdan, Paris 9-13/6
Denise Ferreira da Silva, London, 8-11/6
Sebastien Hendrickx, Brussels, 7-16/6
Isabelle Yafil, Berlin, 7-15/6
Ashley Mclellan, Sydney, 8/6-21/6
Simon Jourdan, Paris, 9-13/6
SPEAP, Paris, 15people, 10-12/6
Alex Bishop-Thorpe, Adelaide, 10-15/6
Bojana Cvejic, Brussels, 10-14/6
Franck Fernandez, Paris, 13-18/6
Xavier Le Roy, Paris, 14-25/6(d)
Scarlet Yu, Hong Kong, 14-25/6(d)
Richard Comte, Paris, 15-20/6
Jean Brice Godet,Paris, 15-20/6
Jean Philippe Feiss,Paris, 15-20/6
Mathilda Franzen, Stockholm, 16-22/6
Hélène Rocheteau, Paris, 16-26/6
Clyde Chabot, Paris, 16-19/6
Michael Grébil, Paris, 16-19/6
Laurence De la Fuente,Paris, 16-19/6
Muriel Habrard, Paris, 16-19/6
Melanie Jung, Essen, 19-23/6
Anna Dimpfl, Cologne, 19-23/6
Christophe Ly, Paris, 20-23/6
Cathérine Plée, Paris, 20-26/6
Milena Kartowski, Paris, 22-30/6
Emily Robinson, Melbourne, 23-27/6
Annaleen Louwes, Amsterdam, 23-28/6
Yael Tama, Paris, 26-30/6
Nienke Scholts, Amsterdam, 26-29/6
Emke Idema, Amsterdam, 26-29/6
Antonia Wright, Miami, 26/6-1/7(d)
Rubin Millares, Miami, 26/6-1/7(d)
Sarah Blum, Paris, 28-30/6
Erwan Boulay, Paris, 28-30/6
Claire Lavernhe, Paris, 28-30/6
Rafaela Sahyoun, Brussels, 28-29/6
Bojana Cvejic, Brussels, 28/6-2/7
Annie Dorsen, New York, 29/6-30/7
Nina Santes, Paris, 30/6-3/7
Nina Santes, Paris, 30/6-3/7
Vicki Johnston, Perth, 2/7-2/8
Maarten Buyl, Antwerp, 3-18/7
Yannick Morvan, Paris, 5-12/7
Martijn van Tol, Amsterdam, 5-9/7
Christiaan, Amsterdam, 5-9/7
Jasper Engel, Amsterdam, 6-10/7
Anne Kertudo, Paris, 7-10/7
Bertrand MORIZUR, Paris, 7-10/7
Scali DELPEYRAT, Paris, 7-13/7
Véronique Bekaert, Paris, 10-17/7
Isabelle Demarcey, St Erme, 3 pers., 12-19/7(p)
Raeez Lorgat, Massachusetts, 12-15/7
Itonje Søimer Guttormsen, Oslo, 12-27/7
Lea Posager, Paris, 13-16/7
Faye Mullen, Toronto, 13-20/7
Nicholas Pye, Toronto, 13-20/7
Jane Meredith, Melbourne, 13-21/7
Simone van Saarloos, Amsterdam, 13-20/7
Chloe Chignell, Melbourne, 14-19/7
Lore Smolders, Belgium, 14-24/7
Emma Kin Hagdahl +3, Stockholm, 15/7
Mai Sööt, Tallinn, 18-27/7
Tiina Sööt, Tallinn/Vienna, 18-27/7
Franck Fernandes, Paris, 18-26/7
Malinca Verwiel, Weesp, 7 pers.18-25/7
Michelange Quay, Paris, 18-28/7
Amir Dagan, Boston, 19-25/7
Alexandra Napier,Toronto, 20/7-1/9 (SU)
Barbara Claes, Gent 21-25/7
Hughes Martin, Adelaide, 21-25/7
Agnieszka Roguski, Berlin, 22-27/7(d)
Agnieszka Roguski, Berlin, 22-27/7(d)
Marjolein de Graaff, Amsterdam, 22-25/7(d)
Marjolein de Graaff, Amsterdam, 22-25/7(d)
Anne Palomeres, Paris, 24-30/7
Melanie Jung, Essen, 26/7-2/8
A.pass, Brussels, 25pers, 28/7-3/8
Aina Villanger, Norway, 29/7-7/8
Evan, Mexicocity, 29/7-2/8
Florian Japp, Berlin, 30/7-12/8(SU)
Persis Bekkering, Amsterdam, 31/7-13/8(SU)
Alex Brew, London, 1-13/8
Virginie Durand, Paris, 2-11/8 (SU)
Bastien Mignot, Paris, 2-11/8(c)(SU)
Clement Vercelletto, Paris, 2-11/8(c)(SU)
Arnaud Laprêt, Paris, 2-17/8(c)(SU)
Julien Deprez, Paris, 2-8/8(c)(SU)
Perrine Bailleux, Amsterdam, 4-13/8(SU)
Raphael Vanioli, Amsterdam, 4-10/8(SU)
Sunna Ardal Rosengren, 4-11/8 (SU)
Yoann Durant, Stockholm; 4-11/8(SU)
Ben Woodard, Toronto, 4-20/8 (SU)
Kali Malone, Auckland, 4-10(SU)
Emma Daniel, Paris,4-24/8 (SU)
Sébastien Brun, Paris, 5-10/8 (SU)
Aymeric Hainaux, Paris, 5-12/8(SU)
Malin Nagel, Goteborg, 5-12/8 (1s,1d)
Joshua Wicke, Goteborg, 5-12/8 (1s,1d)
Annika Nagel,Goteborg, 5-12/8 (1s,1d)
Gijs Borstlap, Amsterdam, 5-10/8(SU)
Katlijn Meers, Brussels, 6-12/8
Pieter Delfosse, Brussels, 6-12/8
Ofelia Jarl Ortega, Madrid, 6-12/8(SU)
Bernardo Camisão, Lisbon,7-12/8 (SU)
Adriani Jensen Wilfert, Amsterdam,8-24/8 (SU)
Neda Genova, London, 8-14/8 (SU)
Black Lagoya, Paris, 8-10/8 (SU)
Johanna, Paris, 8-10/8 (SU)d
Flora, Paris,8-10/8 (SU)d
Sarah Benillouche, Paris, 8-10/8(SU)
Yann Joussein,Paris, 8-10/8(SU)
Frank Gaffer,Paris, 8-10/8(SU)
Johan Jutterström , 8-11/8(SU)
Julia Denat,Paris, 9-12/8
Paul Chapellier, Paris, 9-12/8
Montgomery Knott +1 , New York, 10-21/8 (SU) d
Sabine Cmelniski, Warsaw, 10-17/8 (SU)
Amy Ireland, Sydney, 11-20/8(SU)
Lendl Barcelos, Santiago, 11-21/8 (SU)
Benjamin Kahn, Brussels, 2 pers 12-17/8 (SU)
Jack Cox, Atlanta, 12-18/8(SU)
Jean-Baptiste Lebrun, Paris, 12-18/8(SU)
Suus van den Akker, Amsterdam, 13-20(SU)
Iris Julian, Vienna, 14-25/8 SU)
Laura Lotti, Sydney, 14-18/8(SU)
Matt Hare, New York, 14-20/8(SU
Rebecca Sollom, New York, 14-18/8(SU)
Isabelle Pauwelyn, Brussels,15-18/8 (SU)
Adva Zakai,Brussels,15-18/8 (SU)
Anna Mikkola, Helsinki, 14-17/8 (SU)
Philosophy Professor, USA, 14-18/8(SU)
Michael Coja, Paris, 14-18/8 (SU)
Katrin Andreas, Paris, 14-18/8 (SU)
Beau Deurwaarder, Melbourne, 15-20/8(SU)
Katrin Andreas, 15-18/8 (SU)
Andros Zins-Browne, 15-18/8 (SU)(d)
Kennis Hawkins, 15-18/8 (SU)(d)
Sandra Lolax, Stockholm, 15-25/8(SU)
Eugen Georg, Saarbruecken, 15-19/8
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 15-23/8(SU)
Mathieu Alexis, Dijon, 15-23/8(SU)
Linda Blomqvist, Stockholm, 16-25/8 (SU)
Christoph Rufer, Berlin, 17-22/8
Benedikt Haubrich, Berlin, 17-22/8
Jan Lietaert, Belgium, 17-24/8 (SU)
Inigo Wilkins, London, 16-18/8(SU)
Pau Bosch, Dortmund, 16-26/8 (SU)
Isabelle Yafil, Paris, 18-29/8
Zuzanna Ratajczyk, Berlin, 18-31/8 (SU)
Monique Wernhamn, Goteborg, 18/8-30/9(SU)
Andrew Tay, Montreal, 18-31/8(SU)
Rosslyn Wythes, Melbourne, 18-22/8(SU)
Maria Alejandra Peralta, LaPaz, 18-24/8 (SU)
Louise Trueheart, Amsterdam, 18-24/8 (SU)
Joséphine Kylen Collins, Paris, 18-24/8(SU)
Fiona James, Ramsgate, 18-25/8(SU)(d)
Ed Clive, Ramsgate, 18-25/8(SU)(d)
Siet Raemaekers,Brussels, 19-25/8(SU)
Bryana Fritz, Bruxelles, 18-25/8(SU)
Andrew Swan, Toronto, 18-23/8(SU)
Stav Yeni, Jaffa, 19-27/8(SU)
Mikko Hyvönen, Helsinki, 19-25/8(SU)
Emma Tolander, Bagarmossen, 19-25/8(SU)
Uri Turkenich, Stockholm, 19/8-1/9 (SU)
Nadja Voorham, Arnhem, 19/8-22/8(SU)
Claudia Schouten, Arnhem, 19/8-24/8
Claudia Schouten, Arnhem, 19/8-24/8
Gosie Vervloessem, Anvers, 19/8-24/8(SU)
Armelle Verrips, Paris, 20-25/8 (SU)
Magda Plasznik, Warsaw, 20-27/8 (SU)
Anna Gaiotti, Paris, 20-1/9(SU)
Laura Oriol, Paris, 20-24/8(SU)
Simon Asencio, San Francisco, 21-24/8(SU)
Yann Planchenault, Paris, 21-24/8
Emiline, Paris, 21-24/8
Austeja Vilkaite, Vinius, 21-26/8(SU)
Stephen Thompson, Paris, 22-24/8(SU)
Bryan Campbell, Paris, 22-25/8(SU)
Thibault Lac, Paris, 22-26/8(SU)
Karolina Kraczkowska, Warsaw, 22-26/8(SU)
Zoe Poluch, Stockholm, 23-31/8(SU)
Elsbeth Witjes, Utrecht, 23-26/8
Vincent Leferink, Utrecht, 23-26/8
Ele Viskus, Viljandi, 24/8-1/9(SU)
Jo Zahn, Berlin, 25-31/8 (SU)
Guillaume Ollendorff, Paris, 25/8-2/9
Bojana Cvejic, Bruxelles, 26/9-1/95SU)
Sjoerd Vrins, Leeuwarden, 27/8-2/9(SU)
Ellenoor Bakker, 28/8-2/9(SU)
Naima Mazic, Sarajewo, 28/8-5/9(SU)
Stephen Thompson, Paris, 29-31/8(SU)
Catalina Insignares, Berlin, 29-31/8(SU)(i)
Julien Pontvianne + 3, Paris, 1-3/9
Elke Hennen, Berlin, 1-12/9
Ines Wuttke, Berlin, 1-12/9
Claudia Irro, Berlin, 1-12/9
Elisa, Johannesburg, 1-8/9
Julia Pallanch, Vienna, 1-6/9
Marie,Johannesburg, 2-8/9
Renata Alcobe, Sao Paulo, 4/9
Elise Estelle, Australia, 5-14/9
Julien Pontivianne, Paris, 5 ppl, 5-7/10
Auke van Breemen, Nijmegen, 6/9-6/10
Prisca Lobjoy, Paris, 6-10/9
Steve Jones, Paris, 6-10/9
Julie Menut, Paris, 6-14/9
Damiano Marchetti, Florence, 7-14/9
Gaël Segalen, Paris, 7-10/9
Stine Sampers,4 pers, Ghent, 8-13/9
Emma Cocker, Vienna, 13-19/9
Nikolaus Gansterer, Vienna, 13-19/9
Mariella Greil, Vienna, 13-19/9
Rhiannon Newton, Newtown, 14-27/9
Charlotte Azan, Paris, 14-28/9
Tim Darbyshire, Melbourne, 15-29/9
Erin Fowler, Adelaide, 15/9-15/10
Tess Fowler,Adelaide, 15/9-15/10
Kiwako Sakamoto, Washington, 17-18/9
Amy Plum, Paris, 18-22/9
Anna Gaiotti, Paris, 20-27/9
Maarten Buyl, Amsterdam, 21-24/9
Jan James, Amsterdam, 21-28/9
Nicolet Steemers, Groenlo, 22/9-1/10
Margot Simonney, Paris, 23-26/10
Alexander JE Bradley, Paris, 23-26/10
Sarah Arnold, Paris, 25-29/9
Alexandre Arnold, Paris, 25-29/9
Maaike Verdegaal, Rotterdam, 26/9-6/10
DDD, Valérie Pihet, 12pers., 26-28/9
Isabelle Stengers, Vinciane Despret,
Vincent Bergerat, Anne Collod, Fabrizio Terranova,
Cassiopée Guitteny, Valérie Pihet
Emilie Hermant,26 - 29/9
Fabien Siouffi 28 - 29/9
Carole, Mathilde, Julie, 28-29/9
Brynjar Bandlien, Oslo, BMC
13 pers. 28/9-5/10
Aleksandra Lemm, Warsaw, 1-19/10
Emma Daniel, Paris, 1-19/10
Clyde Chabot, Paris, 1-4/10
Jean Louis Heckel,Paris, 1-4/10
Irene Di Dio, Paris, 1-4/10
Muriel Habrard,Paris, 1-4/10
Louise Trueheart,Berlin 1-6/10
Clyde Chabot, 4 pers, 1-4/10
Hilde Bras, Wageningen, 2-23/10
Anna Gaiotti, Paris, 5-8/10
Julien Pontvian, Paris, 5p 5-7/10
Performance Studies Hamburg, 25pers.6-11/10
Dean-Ryan Lincoln, Perth, 6/10-6/11
Melanie Jung, Essen, 6-15/10
Virginie Durand, Paris, 6-10/10
David Edkins, Paris, 7-11/10
Kévin Noguès +2, Paris, 10-12/10
Maria Moseng Oslo, 11-17/10
Philip Reeves, Amsterdam, 13-16/10
Jan Willm Stolk, Amsterdam, 17-19/10
Aron Schuster, Berlin 17/10-9/11
Michael Schmid, Bruxelles,18/10
Anne-Sophie Moriau, Paris, 20-24/10
François Blanchard, St.Erme, 7pers, 23-27/10 (p)
Margot Simonney, Paris, 23-26/10
Anni Maarit, 23-26/10
Alexander JE Bradley, 23-26/10
Lars Reen, Amsterdam, 23-26/10
Marenne Mei Jansen, Amsterdam, 24-30/10
Sarah Jonker, Amsterdam, 24-30/10
Suus, Amsterdam, 24-30/10
Helmut Batista, Rio de Janeiro, 24-26/10
Diana Bratu, Dijon, 27-31/10
Micheal Vertolli, Paris, 28/10
Virgine Durant, Paris, 30/10-6/11
Arolin Raudva, Tallinn, 3-16/11
Frankie Snowdon, Melbourne, 4-15/11
Maddy, Melbourne, 4-15/11
Linea Kornum Ras, Copenhagen, 5-11/11
François Blanchard, St.Erme, 3pers, 8-11/11 (p)(1d,1s)
Jenna Hendry, Zürich, 9-16/11
Aleksi Koskelin, Copenhagen, 9-16/11
Jasper Engel, Amsterdam, 12-17/11
Laure Ferraris, Paris, 14-29/11
Anneke Verstegen, Hoogersmilde, 15/16-29/11
Mark Haanstra, Amsterdam, 15-18/11
Philippine Hoegen, Bruxelles, 16/17 apass
Samah Hijawi, Bruxelles, 16/17 apass
a.pass,masters perfarts,Brussels, 28pers. 17-23/11
Thi-Mai Nguyen, Paris,19-22/11
Caroline Bijl, Amsterdam, 20-25/11
Sura Hertzberg, Beerlin, 20-30/11
Bérengère Vallet, Paris, 21-26/11
Marion Uguen, Paris, 22-24/11
Morizot Noélie, Paris, 23-25/11 (+3 pers)
Roy van de Graaf, Amsterdam, 23-28/11
Anna Gaïotti, Paris, 26/11-4/11
Socrates, Damian, 27/11-1/12
Maarja Tõnisson, Tallin, 2-16/12
Arolin Raudva, Tallinn, 2-18/12
Carlos Dalla Fiore, Amsterdam, 3-8/12
Maarja Tõnisson, Tallinn, 3-16/12
Macklin Kowal, New York, 3-9/12
Dan Lucas, San Francisco, 3/12-10/1
Carine Merlino, Paris, 4-23/12
Linea Kornum Rask, Copenhagen, 4-10/12
Marlene Bonnessen, Copenhagen, 5-23/12
David, Copenhagen, 5-23/12
Hogeschool Gent, Kristof Van Gestel,11pers. 5-7/12
Kai Eng, Singapore, 6-21/12
Sviatlana Viarbitskaya, Belarus, 6-21/12
Yoann Durant, Stockholm, 8-20/12(d)
Sunna Rosengren, Stockholm, 8-20/12(d)
Isabelle Pauwelyn, Antwerpen, 8-15/12
Ed Clive, London, 9/12-21/2 (WUM)
Fiona James. London, 9/12-21/2 (WUM)
Maaike Verdegaal, Amsterdam, 12-22/12
Alexandra Napier, Melbourne, 12/12-4/1(WUM)
Kroot Juurak, Vienna, 13/12-2-1(WUM)(d)
Alex Bailey, Vienna, 13/12-2/1(WUM)(d)
Luanda Casella, Sao Paulo, 14-16/12
Luanda Casella, Sao Paulo, 14-16/12
Liset Hamming, Amsterdam, 14-21/12
Marcus Doverud, 15/12-4/1 (WUM)
Sarah Parolin, Brussels, 15-22/12(d)
Kate McIntosh, Brussels, 15-22/12(d)
Ant Hampton, Brussels, 15-22/12
Britt Hatzius, Brussels, 15-22/12
Alexandra Janeva, Brussels, 15-17/12
Frank, Gaffer records, Lyon, 3pers. 15-18/12 (c)
Antony Quenet, Paris, 15-20/12
Maia Compagnie, Paris, 15-20/12
Maja Roel, Oslo,16-23/12
Carola Bärtschiger, Oslo, 16-23/12
Ingrid Vranken, Brussels, 17-22/12
Emily Ranford, Melbourne, 17/12-5/12 (WUM)
Eric Warmerdam, Antwerpen, 18-21/12
Nicole Dooper,Antwerpen, 18-21/12
Mirte van Gent,Antwerpen, 18-21/12
Hans Bryssnick, Brussels, 19-22/12
Peggy Verzett, Amsterdam, 19-28/12 (WUM)
Marten Spangberg, St.Erme, 20/12-5/1(WUM)
Niek Wagemans, Amsterdam,21/12-4/1 (WUM)(ds)
Boudewijn Rikmenspoel, Amsterdam,21/12-4/1 (WUM)(ds)
Jacob Zwaan, Amsterdam, 21-28/12(WUM)(ds)
Jesse, Amsterdam, 21-28/12(WUM)(ds)
Christina Vantzou, Miami, 21-24/12
Julie Calbert, Miami, 21-26/12
Aaron Schuster, Berlin, 22/12-15/1(WUM)
Margot Simonney, Paris, 25-30/12 (WUM)
Veronique Bekaert, Ghent, 25-31/12 (WUM)
Siri Hjorton Wagner, Stockholm, 26/12-5/1(WUM)(d)
Adina Fohlin, Stockholm, 26/12-5/1(WUM)(d)
Christian Töpfner, St.Erme,26/12-5/1(WUM)
Adriano Jensen Wilfert, Copenhagen,26/12-5/1(WUM)(d)
Emma Daniel, Paris, 26/12-5/1 (WUM)(d)
Jean Félix Marécaux, Béthune, 26/12-4/1(WUM)
Yoke Menssink, Amsterdam,26/12-4/1(WUM)
Annette Kuipers, Amsterdam,26/12-4/1(WUM)
Nico Siepen,Berlin, 26/12-4/1(WUM)(d)
Thelma Bonavita, 26/12-4/1(WUM)(d)
Valentina Desideri,St.Erme, 26/12-5/1(WUM)(d)
Raimundas Malasauskas, Brussels, 26/12-4/1(WUM)(d)
Perrine Bailleux, St.Erme, 26/12-5/1(WUM)
Jan Ritsema, St.Erme, 26/12-5/1(WUM)
Bojana Cvejic, Brussels, 26/12-4/1(WUM)
Berno Odo Polzer, Brussels,26/12-4/1(WUM)(d)
Sarah Vanhee, Brussels,26/12-4/1(WUM)(d)
Virginie Durand, Paris, 26/12-3/1(WUM)
Caroline Bijl, Amsterdam, 26/12-4/1(WUM)
Anna Gaiotti, Paris, 26/12-1/1(WUM)
Annick Kleizen, Amsterdam, 26/12-4/1(WUM)
David Berge, Brussels, 26/12-2/1(WUM)
Caroline Bijl, Amsterdam, 26/12-4/1(WUM)(c)
Dorna Aslanzadeh, Stockholm, 27/12-5/1(WUM)(ds)
Jan Philipp Stange, 27/12-4/1(WUM)(ds)
Simon Asencio, Amestrdan, 27/12-4/1(WUM)
Kym Ward, London, 27/12-4/1(WUM)(ds)
Jan Lietaert, Evergem, 27/12-4/1(WUM)
Katrina Burch Joosten, London, 27/12-4/1(WUM)
Larissa Gilbert, Paris, 28/12-4/1(WUM)
Christine de Smedt, Brussels, 28/12-3/1 (WUM)*
Virginija Januskeviciute, 28/12-4/1(WUM)
Inga Nakiene, 28/12-4/1(WUM)
Elias Akesson +1, Stockholm, 28/12-4/1(WUM)(ds)
Michael Coja, Paris, 28/12-3/1(WUM)
Ana Pais, Lisbon, 28/12-2/1(WUM)(ds)
Simge Gücük, Istanbul, 28/12-2/1(WUM)(ds)
Itonje Søimer Guttormsen, Oslo, 28/12-6/1(WUM)(c)
Melanie Matthieu, Oberen Boden, 28/12-4/1(WUM)
Bojana Cvejic, Brussels, 28/12-2/1(d)
Robin, Brussels, 29/12-2/1(d)
Kristien Van Den Brande, Brussels, 28/12-2/1(WUM)
Petra Sabisch, Berlin, 29/12-4/1(WUM)
Stuart Bailey, Liverpool, 29/12-4/1(WUM)(d)
Francesca Bertolotti, Liverpool, 29/12-4/1(WUM)(d)
Roel Hoogenboom, Houwerzijl,29/12-2/1(WUM)(d)
Anne-Marijke van Dijken,29/12-2/1(WUM)(d)
Laurant-David Garnier, Amsterdam, 29/12-3/1(WUM)
Laure Ferraris, Paris, 29/12-4/1 (WUM)(d)
Aleksandra Lemm, 29/12-4/1(WUM)
Emilie Beffara,29/12-2/1(WUM)
Marion Uguen, Paris, 29/12-29/1(WUM)
Christophe Meierhans, Bruxelles, 30/12-3/1(WUM)(d)
Anna Rispoli, Bruxelles, 30/12-5/1(WUM)(d)
Fahim Amir, Vienna, 30/12-2/1 (WUM)(ds)
Fanny Müller-Ury, Vienna, 30/12-2/1 (WUM)(ds)
Marcus Lindeen, Stocholm, 31/12-3/1(WUM)
Märta Thisner, Stocholm, 31/12-3/1(WUM)
Geraldine Geffriaud, Paris, 31/12-2/1(WUM)(d)
Mark Geffriaud, Paris, 31/12-2/1(WUM)(d)
Laura Oriol, San Francisco, 31/1-2/1(WUM)(ds)
Tom Engel, Frankfurt, 31/12-2/1(WUM)